İndirim

Annales Okulu

Peter Burke

Çeviren: Mehmet Küçük

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 17,00 TL 12,75 TL
KDV Hariç: 11,81 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Bugün Türkiye'de tarih gündemde. Bugün tarih çaresizlikten, reçetesizlikten ötürü gündemde. Hedefi önceden tayin edilmiş bir demiryolunda çuhçuh giden teleoloji treni raydan çıkmasa; ilerici vagonlar geriye, gerici vagonla rileriye savrulmasa; sağcı ve muhafazakâr kompartımanların bazı sakinleri Batı'yla temas etmenin korkulacak bir yanı olmadığını ilân etmese; solcu kompartımanların sakinleri “halk  idaresi”,  “hukuk devleti”, “düşünce ve vicdan özgürlüğü” gibi emperyalist, globalist virüsler(!) treni kaplamasın diye kaza mahallinde bir demir perde yükseltmek için yırtınmasa; birinci mevkideki yolcuların bavullarındaki kirli çamaşırlar etrafa saçılmasa tarih gündemde olmazdı, tarih sorun olmazdı. Ama oldu, maatteessüf! 

Tarih Batı'da sorun olmuştu. Büyük adamların, patriyarkların, milli şeflerin, devleti şleri anlamında siyasi ve askeri olayların geçit resmi yaptığı bir tarihe Batı'da da isyan edilmişti. İsyan, semptomatik bir şekilde, bizim buradan  yekpare bir bütün olarak algıladığımız Avrupa'nın yırtıldığı coğrafya parçalarının birinde, muhataralı Alsace-Loraine bölgesindeki  Strasbourg'da boy göstermiş ve bir hareketi, bir okulu, bir grubu doğurmuştu:  Annales.  Kolaycı tarif ve tanımlara heterojenliğiyle, kayganlığıyla, hareketliliğiyle direnen bu tarihçilik hareketi hakkında bugüne kadar Türkçe'de bütünsel bir analiz bulunmuyordu. Şimdi bulunmaktadır.  Maatteessüf!

“Bu kitapla, yabancı dil bilmeyen Türk okuru belki de ilk defa Annales hareketi konusunda bütünsel bir yaklaşımla karşılaşmış olacaktır. Muhtemelen de bu vesileyle Türk aydınının kendisinin de pek iyi oynayamadığı, özelliklerini pek bilmediği oyuncağı elinden alınmış olacaktır... Bu kitabın çevrilmesi suretiyle Annales hareketinin tarihinin bilinmesi, temel metinlerinin anlaşılması ve kendi tarihçiliğimizin gerçekçi şekilde değerlendirilmesi sağlanacaktır.”

...Merhaba!

  • Çeviren: Mehmet Küçük
  • Yayın Yılı: 2014
  • Kitap Kağıdı
  • 185 sayfa
  • 15 TL
  • 14x21 cm
  • Karton Kapak

Türkçe Basıma Sunuş

Teşekkür

Giriş

Tarihyazımı Alanındaki Eski Rejim Ve Muhalifleri

Kurucular: Lucien Febvre ve Marc Bloch

I. İlk Yıllar
II. Strasbourg
III. Annales’ in Kuruluşu
IV. Annales’ in Kurumsallaşması

Braudel Dönemi

I. Akdeniz Dünyası
II. Yaşlı Braudel
III. Nicel Tarihin Yükselişi

Üçüncü Kuşak

I. Mahzenden Tavan Arasına
II. Dizisel Tarihin “Üçüncü Düzeyi”
III. Reaksiyonlar: Antropoloji, Siyaset, Anlatı

Kuş Bakışı Annales

I. Annales Nasıl Karşılandı?
II. Bir Dengenin Kurulması

Sözlükçe

Kaynakça

Dizin

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 12,75
3₺ 4,25₺ 12,75
6₺ 2,13₺ 12,75
9₺ 1,42₺ 12,75

PETER BURKE 

1937 yılında doğdu. İngiliz tarihçi. Burke, doktorasını Oxford Üniversitesi’nden aldı. Sussex Üniversitesi’ndeki Avrupa Çalışmaları Bölümü’nde bulunduktan sonra Cambridge Üniversitesi’nde Profesör ve Emmanuel College üyesi oldu. Erken modern dönem üzerine çalışmalarının yanında güncel konulara ilişkin toplumsal ve kültürel tarih çalışmalarıyla da tanınır.

Başlıca Kitapları: 

Tarih ve Toplumsal Kuram

Yeniçağ Başında Avrupa Halk Kültürü

The Historical Anthropology of Early Modern Italy

Italian Renaissance Culture and Society