İndirim

Antropoloji ve Modern Yaşam

Franz Boas

Çeviren: Deniz Uludağ

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 17,00 TL 12,75 TL
KDV Hariç: 11,81 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Amerikan antropolojisinin kurucularından Franz Boas Antropoloji ve Modern Yaşam adlı eserin Türkçe çevirisiyle ilk kez okuyucu karşısına çıkıyor. Modern antropolojinin öncüsü Boas’ın bu değerli kitabı, özellikle soy ve kalıtıma dayalı kişisel özelliklerin “ırk” olarak tanımlandığı etnografik araştırmaların sorgulanmasına vesile olarak ırk meselesine dair yeni bir bakış açısı kazandırıyor.
 
Etnografik saha araştırması yapılmadan elde edilen verilerin hiçbir önem arz etmediğini belirten yazar, bir taraftan bireyi yaşadığı grup ve toplum içerisinde değerlendirirken diğer taraftan bireyin kesinlikle kendi yaşadığı coğrafi ortam içerisinde incelenmesi gerektiğini vurguluyor.

Toplumsal olguların temeline inmek için antropolojiyi olmazsa olmaz gören Boas, kişisel yaşantımızın önemli bir kısmına dokunan antropolojinin, kendi meselelerimizle de doğrudan bağlantısı olduğunu ileri sürüyor. Franz Boas, insan türüne ilişkin yaklaşımın gündelik deneyimlerle şekillenen öznel bir olgu olduğunu söylemekte ve yaşadığı dönemin –hattâ günümüz– koşullarına baktığımızda çok radikal bir çıkış yapmaktadır: “Saf ırk diye bir şey yoktur!” Çünkü Boas’a göre insanlık tarihi dikkatle incelendiğinde bir şey çok açıktır: İnsan daima hareket halinde ve sürekli değişimlere açık bir varlıktır.

  • Çeviren: Deniz Uludağ
  • Antropoloji
  • Fiyatı: 17.00 TL
  • 192 Sayfa
  • Ebat: 14 x 21
  • Nisan 2017 
  • ISBN: 978-975-2410-42-8

I.   Antropoloji Nedir?
II.  Irk Meselesi
III.  Irkların Karşılıklı İlişkisi
IV.  Milliyetçilik
V.   Öjenik
VI.  Kriminoloji
VII.  Kültürel İstikrar
VIII. Eğitim
IX.   Modern Yaşam ve İlkel Kültür

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 12,75
3₺ 4,25₺ 12,75
6₺ 2,13₺ 12,75
9₺ 1,42₺ 12,75

Franz Boas
9 Temmuz 1858 yılında Minden’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Heidelberg’de matematik eğitimi aldı. Sonra sırasıyla Bonn ve Kiel’de yaşadı, fizik ve coğrafya alanında eğitim gördü ve 23 yaşında fiziki coğrafya alanında doktorasını verdi. 1883 yılında Kuzey Kanada’ya bölgeyi incelemek ve coğrafi araştırmalar yapmak için gitti, aylarca kuzey kutup bölgesinde zorlu şarlar altında çalıştı. 1885 yılında Almanya’ya döndü ve Adolf Bastian ve Rudolf Virchow ile antropometri üzerine çalışmalar yürüttü. 1886 yılında Berlin Üniversitesinde coğrafya dersleri vermeye başladı ve bu sırada Eskimolar üzerine makaleler yazdı. O dönemde gelişmekte olan siyasal koşullarla birlikte Yahudilere yönelik getirilen kısıtlamalardan dolayı işinden ayrılmak zorunda kaldı ve 1887 yılında Almanya’yı terk ederek New York’a yerleşti. Etnoloji üzerine çalışmalar yürüttü ve The Central Eskimo adlı çalışmasını 1888 yılında yayınladı. Bu sayede Franz Boas’ın ünü, akademik ortamda filizlenmeye başladı. 1889-1892 yılları arasında Clark Üniversitesinde dersler verdi. 1896 yılında Columbia Üniversitesine geçti, emekli olana kadar çalışmalarını orada yürüttü ve bu süre içerisinde birçok yazı kaleme aldı. Alfred Kroeber, Robert Lowie, Edward Sapir, Ruth Benedict ve Margeret Mead gibi önemli isimlerin yetişmesine katkı sağladı. 21 Aralık 1942’de geçirdiği kalp krizi sonucunda yaşamını yitirdi.