İndirim

Ateşin Kökenine Dair Mitler

James George Frazer

Çeviren: Deniz Uludağ

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 25,00 TL 18,75 TL
KDV Hariç: 17,36 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar
“Her gün bazı erkekler, kadınlar ve çocuklar göğe tırmanırlar ve yeniden ağacın dallarını kullanarak geri inerlermiş. Bir gün yukarı doğru tırmanırlarken Kakan adlı yaşlı bir şahin bir çubuğu diğerinin üzerinde hızla döndürerek ateş yakmanın yolunu bulmuş. Fakat bu kuş ile beyaz bir şahinin arasındaki sürtüşmeden ötürü tüm bölgeyi ateş sarmış ve ne yazık ki çam ağacı yanmış; bu yüzden yukarı çıkan insanlar yeniden yeryüzüne dönememiş ve bu hadiseden sonra gökyüzünde kalmışlar. Yukarıda kalan insanların kafalarında, dirseklerinde, dizlerinde ve diğer eklem yerlerinde kristaller oluşmuş; geceleri bu kristaller parlıyormuş. Bu parıltılar aslında bizlerin yıldız olarak adlandırdığı şeylermiş.”
 
Dünyanın dört bir yanında insan, hayvan ve doğa gözlemlerinden yola çıkarak anlatılan sayısız mitlerden yalnızca ateşle ilgili olanları bize aktaran Frazer’a göre, ilkel doğa felsefesinde yürütülen mantık kusursuza yakındır. Antropolojinin yanısıra edebiyat, felsefe ve zooloji gibi alanların da beslenebileceği bu mitler, ateşin insanlık üzerindeki etkisini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.
 
  • Çeviren: Deniz Uludağ
  • Antropoloji
  • Fiyatı: 25.00 TL
  • 289 Sayfa
  • Ebat: 14 x 21
  • Nisan 2018 
  • ISBN: 978-605-2133-17-0
Önsöz
Giriş
Tazmanya’da Ateşin Kökeni
Avustralya’da Ateşin Kökeni
Torres Boğazı Adaları ve Yeni Gine’de Ateşin Kökeni
Melanezya’da Ateşin Kökeni
Polinezya ve Mikronezya’da Ateşin Kökeni
Endonezya’da Ateşin Kökeni
Asya’da Ateşin Kökeni
Madagaskar’da Ateşin Kökeni
Afrika’da Ateşin Kökeni
Güney Amerika’da Ateşin Kökeni
Orta Amerika ve Meksika’da Ateşin Kökeni
Kuzey Amerika’da Ateşin Kökeni
Avrupa’da Ateşin Kökeni
Antik Yunanistan’da Ateşin Kökeni
Eski Hindistan’da Ateşin Kökeni
Özet ve Sonuç
I. Üç Dönem
II. Ateş Olmayan Dönem
III. Ateşin Kullanıldığı Dönem
IV. Ateş Yakılan Dönem
Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 18,75
3₺ 6,25₺ 18,75
6₺ 3,13₺ 18,75
9₺ 2,08₺ 18,75

James George Frazer (1854-1941)
Britanyalı bilim insanı, antropolog ve halkbilimci Sir James George Frazer, 1 Ocak 1854 yılında İskoçya’nın Glasgow kentinde doğdu. 1869 yılında Glasgow Üniversitesi’ne, 1874 yılında Cambridge üniversitesine bağlı Trinity Collage’a girdi. 1879’da akademi üyesi oldu. 1907 yılında Liverpool Üniversitesi’nde sosyal antropoloji profesörü oldu, fakat bir yıl sonra Cambridge’e döndü ve hayatının geri kalan kısmını orada geçirdi. 1914’te “Sir” unvanı aldı.
 
Antropologlar arasında üne kavuşmasını sağlayan ve başyapıtı olarak nitelendirilen çalışması Altın Dal 1890 yılında yayınlandı. Bu çalışmasında büyü ile din arasında gerçekleştirmiş olduğu ayırım sayesinde dönemin antropolojisine önemli bir yaklaşım getirdi. Düşüncenin gelişimini üç aşamada ele aldı; büyünün yerini dine, dinin yerini de bilimsel düşünceye bıraktığını öne sürdü. Bu kitabın dışında diğer önemli eserleri ise şunlardır: Totemism (Totemizm, 1887), Psyche’s Task: A Discourse Concerning the Influence of Superstition on the Growth of Institutions (İnsan Ruhunun Görevi: Kurumların Gelişiminde Hurafelerin Etkisine İlişkin Bir Söyleşi, 1913), Folklore in the Old Testament: Studies in Comparative Religion, Legend and Law (İncil’de Halkbilimi: Karşılaştırmalı Din, Efsane ve Hukuk İncelemeleri, 1918), The Worship of Nature (Tabiata Tapma, 1926), Man, God and Immorality (İnsan, Tanrı ve Ölümsüzlük, 1927), Garnered Sheaves: Essays, Adresses and Reviews (Toplu Yazılar: Makaleler, Söylevler ve Eleştiriler, 1931).
Sir James George Frazer 7 Mayıs 1941 tarihinde Cambridge’de öldü.