İndirim

Çağdaş Sosyoloji Kuramları

Ruth A. Wallace

Alison Wolf

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 36,00 TL 27,00 TL
KDV Hariç: 25,00 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

İnsanlar genel olarak kuram okumaya pek hevesli değillerdir. Onu okullar, fabrikalar ve banliyöler ile seçimler, düğünler, grevler, oyunlar ve futbol maçlarından muteşekkil 'gerçek dünya'nın üstünde serbestçe yüzen bir bilmeceler öbeği gibi. yalnız birbirleri ile ilişkili soyut anlatımlar gibi görürler. Bu bir yanılgıdır. Ûnlü iktisatçı Keynes'in isabetle soyledigi gibi; fikirler, dogru da olsa, yanlış da olsa, genel olarak zannedildiginden daha kuvvetlidir. Hatta gerçekte, dünya daha ziyade bunlar tarafından idare edilmektedir. lnsanlar birçok eylemlerinin arkasında kuramların yattığını fark etmezler, ama boyledir. Neticede kimse entelektüel etkilerden muaf olamaz. Bu zaviyeden bakıldığında sosyoloji kuramları da çalışma ve aile, güç, özgürlük ve otorite dünyası ile ilgili olmayan biçimsel, boş kutular içeren hayali bir dünyadan oluşmaz. Aksine, bizim bu dünyayı nasıl gördüğümüz, nasıl anladığımız ve açıkladığımız, aynı zamanda içinde nasıl hareket ettigimiz ve böylece. onun ne şekil aldığı ile yakından ilgilidir. Sosyologlar 'sosyoloji yaparken'. konularına soğuk ve zihinleri boş olarak yaklaşmazlar. Konuları ister insanların ölümle ilgili davranışları, ister günümüz toplumunun bütün gelişimi ve muhtemel geleceği olsun, incelemekte oldukları olaylara nesnel bir açıdan bakarlar. Somut verilerle çalışır ve elde ettikleri sonuçları sistemli bir şekilde ortaya koyarlar. Bu kitap sosyoloji kuramını bugün uygulanmakta olduğu şekliyle tartışmakta ve çözümlemektedir: çalışmaları toplumsal kuramı en çok etkileyen yazar ve sosyologların halen geçerli olan yaklaşımları ve çözümlemeleri üzerine odaklanmaktadır. Metinde Marx, Parsons, Habermas, Giddens, Foucault, Gofíman, Smith, Dahrendorf, Coleman gibi önemli isimler etrafındaki tartışmalardan hareketle modern sosyoloji kuramının en temel bakış açılarını bulabileceksiniz.

 

  • Çeviri: Leyla Elburuz, M. Rami Ayas
  • 2012
  • 645 Sayfa, 
  • ISBN: 978-975-8717-80-4
  • Ebat: 15,5x23,5
  • Kitap Kağıdı 
Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 27,00
3₺ 9,00₺ 27,00
6₺ 4,50₺ 27,00
9₺ 3,00₺ 27,00

RUTH A. WALLACE

Washington DC’de George Washington Üniversitesi sosyoloji bölümünde otuz yıldır çalışıyor. Kuramlar tarihi, cinsiyet çalışmaları ve din sos­­yolojisi konula­rında araştır­­malar yayımlayan Wallace, Sosyal Düşüncenin Ge­lişimi üzerine dersler ver­mektedir. Kadının toplumdaki rolü konusundaki araştırmalara katkısıyla Amerikan Sosyoloji Derneği'nin ver­­diği Jessie Bernard ödü­lünü almıştır. Eserlerinden bazıları: They Call Her Pastor: A New Role for Cat­holic Women. NY: State University of New York Press (1992), They Call Him Pas­­tor: Mar­­ried Men in Charge of Catholic Parishes. Paulist Press (2003).

 

 

ALISON WOLF:

Neuchatel ve Oxford üniversitelerinde eğitim gören Wolf, King’s College Lon­don’da Kamu Yönetimi yüksek lisans programını yönetiyor. Üniversiteler, eğitim ve beceri yö­ne­timi, tıp işgücü olmak üzere farklı disiplinler akademik ilgi sahasının içerisin­de. OECD, Ye­ni Zelanda, Fransa ve Güney Afrika Milli Eğitim Bakanlıklarına danış­manlık yapan Wolf, İn­gi­­liz yazılı basınında sıkça yer alıyor ve BBC Radio 4’de ekonomik analizlerini paylaşmaya de­vam ediyor. Eserlerinden bazıları: Does Education Matter?: Myths About Education and Eco­no­­mic Growth, Penguin (2002). Improving skills at work (Evans, K. İle birlikte), Routled­ge (2010).