İndirim

Sayı 1: Devlet

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 20,00 TL 16,00 TL
KDV Hariç: 15,84 TL
Miktar:
Etiketler: dergiler

DEVLET

İlber Ortaylı Devlet’e Nasıl Bakmalı?

Mehmet Ali Kılıçbay Devletin Yeniden Yapılanması

Etyen Mahçupyan Devlet, Liberalizm ve Kapitalizm

Hüseyin  Hatemi Devlet Ne Demek Oluyor?

Coşkun Can  Aktan Devlet Niçin Yeniden Yapılandırılmalı?

Mümtaz’er  Türköne “Derin Devlet”

DEVLETE KARŞI TOPLUM

Kadir  Cangızbay Sosyalizm Ölebilir mi?

Durmuş  Hocaoğlu Düşük Şiddetli Devrim

Mehmet  Altan II. Cumhuriyet Manifestosunun Tartışmalarına Giriş

YAŞAMA ALANI

Ahmet  İnam Yaşama Tektoniği Üstüne Düşünceler

Fehmi  Baykan Fikir Hürriyetinin Sınırlanmasının Lüzumu Üzerine

Nuray  Mert Lâiklik Tartışması ve İslâmcılık

Yasin  Ceylan İrtica Konusuna Felsefî Bir Yaklaşım

Ahmet  Çiğdem Bilimlerin Krizinin Bir İşareti Olarak Pratik Felsefenin Sonu

KENZ

Mihail  Bakunin Almanya’da Hegelcilik, Anarşizmin Temeli, Devletçilik ve Marksizm

Mestrius  Plutark Marcus Antonius

Julius  Caesar Gallia Savaşları  

“EN YÜKSEKTEKİ, EN UÇTAKİ, EN İYİ”

12 Zihinsel haz, duyularımızın üstünde yer alan güçlü bir iradeyi dile getirir ve zihinsel haz, kuşkusuz zevklerin en uğraş isteyenidir. Kazanılması zor, alışıldığında da, vazgeçilmesi mümkün olmayan soylu bir cesarettir. Dü­şüncenin birbiri ardına açılan pencerelerini görebilmek, zamanın içinde erimek, renklerin tonları arasında değişebilmek, sessizliğin estetiğini dinlemek, sanat ve düşünce bekçilerinin kapı açtığı bazı zarif jestler ara­sında sayılabilir. 

Düşünce serüvenini yaşamının içine katan insan, daima bilinçli bir çabanın kanatları altında ikamet etme ihtiyacını hisseder. Onun yaşamöyküsü, kitaplar arasında geçirdiği zamanla anılmaya değer­dir. Sessiz, sade ve asil… Temel soruları, bitmeyen paradoksları ağır aksak konuşması ve içinde taşıdığı enerji ve coşkusuyla, bazen o, hayat karşısında yüzlerce yıllık bir tecrübeyi, bilgeliği gösterir, bazen de ço­cuksu naifliğini sergilemekten çekinmez. Ekolleri, düşünürleri, disiplin­leri, tarihleri, olayları ve sonsuz ayrıntılar yumağını, doğal bir zeka oyu­nunun parçalarıymış gibi gördükçe çözer. Oyun oynar gibi büyük estetleri sanatçı gözlükleriyle masumâne taklit eder, tarihçilerin sözünü dinler ya da başka ustaların dizleri dibinde uyumak ister.

Siyasî ve entelektüel popülizmler halkın ve okurların duygularını okşaya okşaya gelişir. Nasıl ki, “farklı olun”, “zamanı yakalayın”, “geçmişten geleceğe uzanın”, türünden ilk akla gelebilecek sözler reklam panolarında yer edinmişse; kapalı düşünce cemaatleri arasında tazelenen nişan ve manifestolar, tek bir bölgenin ve düşünce ikliminin davetiyelerini hatır­latmaktadır. Düşünce özgürlüğü ve hoşgörü etrafında kümelenen vecize­ler, entelektüel vitrinlerden ve gazete sayfalarından benzeri gelişigüzel­likle devşirilmektedir. Gerçekte, temel idealleri gündemine taşıyabilmiş insan sanıldığından da daha azdır.  

Bütün idealler, “En yüksekteki, en uçtaki ve en iyi”nin payından insan­lara dağıtılmıştır.   Bütün insanlara sunulabilecek en güzel hediye de en yükseğin, en uçtaki­nin ve en iyinin doruklarında gezinmek olabilir.   Karşılığında, yalnızca “düşünce teşekkür eder.”  Teşekkürlerimizi sizinle düşünürken ifade edeceğiz. 

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 16,00
3₺ 5,33₺ 16,00
6₺ 2,67₺ 16,00
9₺ 1,78₺ 16,00