İndirim

Sosyolojik Yöntemin Kuralları

Émile Durkheim

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 12,00 TL 9,00 TL
KDV Hariç: 8,33 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Durkheim, tıpkı doğa bilimlerinde olduğu gibi sosyoloji için de bilimsel bir yöntemi savunur bu klasikleşmiş eserinde. Sosyolojik bir yöntem nasıl oluşturulabilir? Açıkçası sosyolojik olguların ilk nedenleri araştırıldığında felsefenin önerdiği kavram ve nosyonlardan bağımsız bir toplumsal işleyiş sistemi ile karşılaşırız. Psikolojinin ve bireyin değeri yok sayılmamakla birlikte bir takım öznelliklerin dışında yer alan toplumsal olguları açıklamak için gözleme, incelemeye ve nedenlere dayalı bambaşka bir sisteme gereksinim vardır. Toplumsal olgular bir rastlantı değildir, kendi başına keyfî bir oluşum izlemezler, aksine incelenmeye müsait birer “şey” olarak önümüzde dururlar. Ve “şeylerin sırrını ortaya çıkarabilecek tek şey yöntemsel deneylerdir.” Durkheim bilimsel rasyonalizmi sosyolojik fenomenlere uygular ve sosyoloji yapmanın kelimenin tam anlamıyla doğanın yasalarını keşfetme seviyesinde bir bilim olduğunu söyler:

“Özetlemek gerekirse, belirlediğimiz yöntemin nitelikleri şunlardır: Öncelikle bu yöntem her türlü felsefeden bağımsızdır … İkinci olarak, bizim yöntemimiz nesneldir. Sosyal olayların birer şey olduğu ve böyle ele alınmaları gerektiği düşüncesiyle donatılmıştır… Bizim yöntemimizin üçüncü temel niteliği yalnızca sosyolojik olmasıdır. Karmaşık olmaları nedeniyle, sosyal olgular ya bilime uymayan şeyler ya da yalnızca psişik veya organik nitelikteki temel koşullarına indirgenerek, yani kendi özgün doğalarından arındırılarak bilime dâhil olabilen şeyler olarak görülmüştür sıklıkla. Buna karşın bizler, sosyal olguları özgün niteliklerinden arındırmadan bilimsel olarak incelemenin mümkün olduğunu göstermeye çalıştık.

 

  • Çeviren: Özcan Doğan
  • Mayıs 2014
  • 172 sf.
  • ISBN:978-605-5063-13-9
  • Karton Kapak, 2. Hamur

Giriş

Birinci Bölüm

Sosyal Olay Nedir?

İkinci Bölüm

Sosyal Olayların Gözlemlenmesine Yönelik Kurallar

Üçüncü Bölüm

Normal ile Anormali Birbirinden Ayırmaya Yönelik Kurallar

Dördüncü Bölüm

Sosyal Tiplerin Oluşturulmasına Yönelik Kurallar

Beşinci Bölüm

Sosyal Olayların Açıklanmasına Yönelik Kurallar

Altıncı Bölüm

Kanıtların Yönetimine Yönelik Kurallar

Sonuç

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 9,00
3₺ 3,00₺ 9,00
6₺ 1,50₺ 9,00
9₺ 1,00₺ 9,00

ÉMILE DURKHEIM (1858-1917)

Fransız sosyolog. 1858 yılında doğdu. Modern sosyoloji biliminin kurucularından biridir. Pozitivizm ekolünden yetişen Durkheim sosyolojinin “kesin bir bilim” olarak inşa edilmesi için çalışmıştır. Sosyal olguları “kendine özgü” birer “şey” olarak değerlendirmiş, bireysel olanı kolektif olandan ve psikolojik ola­nı sosyal olandan ayırmıştır. Toplumu tek tek bireyleri içine alan fakat bireysel değişkenlikleri aşan kendine özgü bir bütün olarak görmüştür. Durkheim “sosyal olay,” “kolektif bilinç” ve “kolektif temsil” gibi önemli kavramlar oluş­turarak kendi sosyoloji anlayışını inşa etmiştir. Sosyolojinin yanında antro­po­loji ve teoloji alanında da çalışmalar yapmıştır. Marcel Mauss, Claude Levi-Strauss, Henri Bergson ve Pierre Bourdieu gibi önemli isimleri etkilemiştir. Baş­lıca eserleri: Toplumsal İş Bölümü (893), Sosyolojik Yöntemin Kuralları (1895), İntihar (1897), Dini Yaşamın İlkel Biçimleri (1912). Emile Durkheim 1917 yılında Paris’te öldü.

 

ÖZCAN DOĞAN

Çevirmen, redaktör, yazar. 1981 yılında doğdu. Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Sosyoloji ve Antropoloji (Mauss), Avrupa Dü­şüncesinin Serüveni (Russ), Sanat (Farago), Orada Saat Kaç? (Gruzinski), Mo­nadoloji ve Sosyoloji (Tarde) çevirdiği kitaplardan bazılarıdır. Bay How Ne Yapmalı? adlı bir öykü kitabı, Ayakları Pürdikkat Refakatçi Haydutlar adlı bir romanı yayımlandı. Çeşitli edebiyat dergileri için öykü, şiir ve eleştiriler yaz­dı.