İndirim

Batı Felsefesi Tarihi

Nigel Tubss

Çeviren: Doğan Barış Kılınç

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 25,00 TL 18,75 TL
KDV Hariç: 17,36 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Batı Felsefesi Tarihi, felsefeye yeni başlayanlar için yazılmış bir kitap değildir; üstelik bu tarz el kitaplarının faydalı olabileceği şüphelidir. Kapitalist kültür “doksan dakikada felsefe” mantığıyla felsefe tarihinin anlaşılacağı iyimserliğini yaratır. Oysa felsefeyi öncelikle “aklın kurnazlık”larından uzak tutmak gerekir.    
Tubbs, ‘standart’ felsefe tarihi kitaplarından farklı bir yaklaşım geliştirir. Basit ansiklopedik bilgileri aktarmanın ötesinde zorlu bir terminolojinin içine dalar. Tubbs, Batı felsefesinin yanılgıya dayanan tarihini Sokrates ve Platon’dan başlatıyor; ancak bu filozofların düşünceleri ister istemez Sokrates öncesine de değinmeyi gerekli kılıyor. Tubbs’a göre, Aristoteles ve sonraki dönem Yunan felsefesiyle süren öykünün en önemli dönemeçlerinden birisi, İslâm ve Hıristiyan dünyasının dinsel etkiler altındaki felsefelerinin yönelimlerini belirleyen Plotinos’tur. Plotinos’un ve diğer Yeni Platoncu filozofların Ortaçağ Hıristiyan, İslâm ve Yahudi felsefeleri üzerindeki etkilerini yanılgı kültürünün öyküsündeki en çarpıcı görünümler olarak düşünen Tubbs, modern dönem ve günümüz felsefesini de aynı yanılgı kültürünün içine alıyor. Descartes, Spinoza, Leibniz ve Locke ile süren öykü, Kant, Hegel ve Marx üzerinden Adorno, Habermas, Kierkegaard, Nietzsche, Heidegger ve Derrida’ya kadar uzanıyor. Batı felsefesi tarihini usun gerçekliği düşünürken yanılgılara düşme, yanlış tanıma olarak okuduğunu söyleyen Tubbs, Batı felsefesinin öyküsü boyunca Tanrı ve insan, yaşam ve ölüm ilişkilerini bu yanılgı kültürünün kurucu ögeleri olarak belirliyor.

  • Çeviren: Doğan Barış Kılınç
  • Felsefe
  • Fiyatı: 25.00 TL
  • 287 Sayfa
  • Ebat: 14 x 21
  • Eylül 2017 
  • ISBN: 978-975-2410-69-5

Giriş

Sonuç
İlk İlkeler
Tanıma Değil, Anımsama
Felsefenin Üç İlişkisi
Batı Felsefesi Tarihinin Sonu

I Kısım: Antik Zihin
1. Başlangıcı Adlandırmak

Sokrates
Platon
Aristoteles

II Kısım: Yanılgı Kültürleri
2. Helenistik Felsefe ve İskenderiye Felsefesi

Stoacılık
Epikürosçuluk
Kuşkuculuk
Doğa ve Zihin
İskenderiye Felsefesi
İskenderiyeli Philon
Plotinos
Proklos

3. Ortaçağ Hıristiyan Felsefesi

Aquinas
Duns Scotus

4. Ortaçağ İslâm ve Yahudi Felsefesi

Farabi
İbn-i Sina
Gazali
İbn Rüşd
Maimonides

5. Rasyonalist Felsefe

Descartes
Spinoza
Leibniz
Locke

III Kısım: Modern Felsefi Eğitim
6. Modern Zihin

Kant
Hegel
Marx
Adorno ve Habermas
Kierkegaard
Nietzsche
Heidegger
Derrida

7. Batı Felsefesinin Mevcut Tarihi

Anımsamanın Zamanı

Ek

Hegel’in Tarih Felsefesi
Başlangıcı Anımsamak
Antik Özgürlük
Roma Özgürlüğü
Hıristiyan Özgürlük
Barbar Eğitimi
Ortaçağ Özgürlüğü
Tinsel Özgürlük
Özgürlüğün Eğitimi

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 18,75
3₺ 6,25₺ 18,75
6₺ 3,13₺ 18,75
9₺ 2,08₺ 18,75

Nigel Tubss
1961 doğumlu Winchester Üniversitesi Eğitim Fakültesi profesörü. Felsefe ve eğitim arasındaki bağlantılar hakkında çalışmakta ve bu çalışmalarında Hegel’den yararlanmaktadır. Yayımladığı kitapları: God, Education, and Modern Metaphysics: the logic of ‘know thyself’ (2017), Philosophy and Modern Liberal Arts: Freedom is to learn (2014), Education in Hegel (2008), Philosophy of the Teacher (2005), Philosophy’s Higher Education (2004), Contradiction of Enlightenment: Hegel and the Broken Middle (1997), The New Teacher (1996)