İndirim

Böyle Dedi Zerdüşt

Friedrich Nietzsche

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 22,00 TL 16,50 TL
KDV Hariç: 15,28 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Ey kardeşim, yalnızlığa mı çekilmek istersin? Kendine giden yolu mu aramak istersin? Biraz dur ve dinle beni… Verebilir misin kendine kötünü ya da iyini, asabilir misin istemini başının üstüne bir yasa gibi? Olabilir misin kendi kendinin yargıcı ve intikamcısı kendi yasanın? …    

Bugün bile kalabalıkta ıstırap çekiyorsun ey sen, tek kişi: bugün hâlâ cesaretin ve umutların tam.    

Fakat bir gün yoracak seni yalnızlık, bir gün kırılacak gururun ve yerinden oynayacak cesaretin. Haykıracaksın bir gün: “Ben yalnızım” diye…    

Duygular vardır yalnızları öldürmek isteyen; başaramazlarsa öldürmeyi, o zaman kendileri ölmek zorunda kalırlar. Fakat yeter mi senin gücün katil olmaya?    

Koru kendini iyilerden ve adillerden! Hoşlanırlar onlar kendi erdemini yaratanları çarmıha germekten – nefret ederler yalnızlardan.    

Koru kendini kutsal saflıktan. Kutsal değildir onun için saf olmayan hiçbir şey; ateşi de sever – üzerinde insanların yakıldığı ateşle oynamayı da.    

Koru kendini sevginin nöbetlerinden! Çok çabuk uzatır elini yalnız kişi, karşılaştığı her insana.     

Bazı insanlara elini değil, pençeni uzatmalısın sadece: ve isterim ki, pençenin tırnakları da olsun.    

Fakat karşılaşabileceğin en büyük düşman kendin olacaksın yalnızca; bizzat kendini bekleyeceksin mağaralarda ve ormanlarda pusuda.    

Ey yalnız kişi, kendine giden yolu yürürsün! Kendinden ve yedi şeytanının önünden geçer yolun!
Ey yalnız kişi, yaratıcının yolunda yürürsün: bir Tanrı yaratmak istersin sen kendine, yedi şeytanından.
Ey yalnız kişi, seveninin yolunda yürürsün: kendini seversin sen, bu nedenle küçümsersin kendini, sevenlerin küçümsediği gibi.    

Yaratmak ister seven kişi, çünkü küçümser! Sevdiği şeyi küçümsemek zorunda kalmamış bir kişi, ne anlar ki sevgiden?

Sevginle gidesin yalnızlığına ve yaratmanla kardeşim; çok sonra topallar adalet senin ardından.     

Gözyaşlarımla gidesin yalnızlığına kardeşim. Ben kendisinden ötesini yaratmak isteyeni ve öyle yok olanı severim.

  • Çeviren: Gülperi Sert
  • Felsefe
  • Fiyatı: 22.00 TL
  • 376 Sayfa
  • Ebat: 14 x 21
  • 3. Baskı, Nisan 2017 
  • ISBN: 978-975-8717-92-7
Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 16,50
3₺ 5,50₺ 16,50
6₺ 2,75₺ 16,50
9₺ 1,83₺ 16,50

FRIEDRICH WILHELM NIETZSCHE (1844-1900)

Alman filozof ve yazar. Çoğu çevrelerce Avrupa’nın en büyük yazarı olarak kabul edilmektedir. Yazdığı eserler zamana meydan okumuş ve 21. yüzyıl dâhil tüm zamanların en çok alıntı yapılan filozofu olmuştur. Öğretisi kendi çağına tümden bir karşı çıkış olarak yorumlanabilir. Eserleri, düşünceleri ve üslubu varoluşçuluktan psikanalize, sanattan felsefenin her sahasına derin izler bırakmıştır. Daima yıkmak üzerine kurulu kavramları ve tezleriyle düşünce tarihini taçlandırmıştır. Çok az düşünür, yazar ve sanatçı onun kadar özgün olmayı başarabilmiştir. Nietzsche her zaman yeniden okunmuş ve yeniden değerlendirilmiştir. Böyle dedi Zerdüşt, çekiçle yaptığı felsefesinin en güzel örneklerden biridir.

 

GÜLPERİ SERT

1982 yılında A.Ü. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’ndan mezun oldu. 1982’den 1984’e kadar Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde, 1984’ten 1993’e kadar Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde çalıştı. 1993–1997 yılları arasında Almanya’da Friedrich Wilhelm Üniversitesi Doğu Dilleri Enstitüsü’nde çalıştı ve Türkçe, Çeviri ve Çağdaş Türk Edebiyatı dersleri verdi. 1998’de Dokuz Eylül Üniversitesi Fen–Edebiyat Fakültesi’nde Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü kurdu. Gülperi Sert daha çok Zweig çevirileriyle tanınmaktadır: Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar (2004) (İş Bankası Yayınları); Joseph Fouche & Bir Politikacının Portresi (2006); Dünün Dünyası Bir Avrupalının Anıları (2008); Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü (2009); Clarissa (2010) (Can Yayınları); Satranç (2012); Böyle Dedi Zerdüşt (2012); Genç Werther’in Acıları (2013) (Doğu Batı Yayınları).