İndirim

Satranç

Stefan Zweig

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 8,00 TL 6,00 TL
KDV Hariç: 5,56 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Zweig yazdığı bu veda yapıtıyla bizi “kralların oyunu” satranca davet eder. Hikâye, bir yolcu gemisinde dünya satranç şampiyonu ile bu oyunu öğrenmek zorunda kalmış iki kişinin soluksuz izlenen karşılaşmasına yer verir. Köyde geçen çocukluğu, etrafını algılama biçimi sıradışı ve takıntılarla dolu olan şampiyon Mirko Czentovic mesleğinde kendisine son derece güvenen usta ve mağrur bir adamdır, ancak satrançtaki hünerinin aksine yaşamın tüm diğer alanlarında “sınırları” olan biridir. Diğer kahraman, satrançta pek bir iddiası olmayan entelektüel yahudi Dr. B.'dir. Yazgısı ona umulmadık bir sürpriz hazırlar. Genç avukat bir anda Czentovic'in karşısında bulur kendini. Bir zamanlar Gestaponun etrafına ördüğü hiçlik duvarı nedeniyle ve tamamen yalıtılmış bir ortamda öğrendiği bu hamleler sanatı, bir dünya şampiyonunun kendini beğenmişliğini yıkmaya yetecektir.

Zweig'ın çizdiği karakterler tutku doludur. Rastlantılara gebe, yüzeyde akıp giden olayların derinliğinde sıradışı bir irade ve psikoloji yatmaktadır. Akıl ile delilik, özgürlük ile baskı arasındaki gerilimin son noktaya ulaştığı bu novellada yaşamın her adımda kendini onaylayarak ilerlediğini görüyoruz. Nefes alınamayacak bir ortamda, fanusun içinde bile KİTAP'lar sayesinde hâlâ kurtuluş ümidi her zaman vardır.

“Satranç aynı zamanda bir bilim, bir sanat değil mi, Muhammed'in yeryüzü ile gökyüzü arasındaki tabutu gibi bu kategorilerde gidip gelmiyor mu, zıtlıklardan oluşan tüm çiftlerin bir defalık birleşimi değil mi; satranç çok eski, ama aynı zamanda sonsuzca yenidir, kuruluşu mekanik ancak sadece hayal gücü ile etkilidir; geometrik açıdan sabit bir alanla sınırlı olmakla birlikte kombinasyonlarında sınırsızdır, sürekli kendini geliştiren ancak yine de verimsiz, hiçbir yere götürmeyen bir düşüncedir, hiçbir şey hesaplamayan bir matematik, eseri olmayan bir sanat, temeli olmayan bir mimaridir ancak yine de oluşuyla, varlığıyla tüm kitaplardan ve eserlerden daha kalıcı olduğu kanıtlanmıştır; tüm halklara ve tüm zamanlara ait ve can sıkıntısını öldürmek, duyuları bileylemek, ruhu rahatlatmak için hangi Tanrının yeryüzüne getirdiğini kimsenin bilmediği yegâne oyundur.”  

 

  • Yayın Yılı: Ekim 2012 
  • 76 Sayfa
  • ISBN: 978-975-8717-87-3
  • Ebat: 14X21
  • 2. Hamur Karton Kapak  
Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 6,00
3₺ 2,00₺ 6,00
6₺ 1,00₺ 6,00
9₺ 0,67₺ 6,00

STEFAN ZWEIG (1881-1942)

Biyografileriyle ünlüdür. 28 Kasım 1881’de Viyana’da doğdu. Zengin Yahudi bir ailenin çocuğudur. Ailedeki konumu ona entelektüel dünyanın kapılarını ara­lamıştır. Küçük yaşlardan itibaren iyi bir eğitim alır. Temel dilleri öğrenir. Gençlik yıllarında birçok ülkeyi gezer. Romain Rolland, Rainer Marie Rilke, Thomas Mann, H.G. Wells, Hugo von Hoffmannstahl, James Joyce, Franz Wer­fel, Paul Valéry, Art­hur Schnitzler, Ravel, Toscanini ve Richard Strauss gibi dönemin ünlü sa­natçı ve düşünürleriyle yakın dostluklar kurar. Uzun yıl­lar Salzburg’da ikamet eder. Nazilerin iktidara gelmesiyle Zweig’ın yaşamında zor dönemler başlar. Ül­kesini terk etmek zorunda kalır. 1942’de eşi Lotte ile bir­likte Brezilya’da in­ti­har eder. Zweig’ın eserleri Avrupa’nın düşünsel ve tin­sel birliğini yeniden kur­­ma yönünde büyük bir adım sayılır.

 

 

GÜLPERİ SERT

1982 yılında A.Ü. Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Ana­bilim Dalı’ndan mezun oldu. 1982’den 1984’e kadar Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde, 1984’ten 1993’e kadar Ege Üni­versitesi Edebiyat Fakülte­si’nde çalıştı. 1993–1997 yılları arasında Almanya’da Friedrich Wilhelm Üni­versitesi Doğu Dilleri Enstitüsü’nde çalıştı ve Türkçe, Çeviri ve Çağdaş Türk Ede­biyatı dersleri verdi. 1998’de Dokuz Eylül Üni­­versitesi Fen–Edebiyat Fa­kültesi’nde Mütercim Tercümanlık Bölümü’nü kur­­­du. Gülperi Sert daha çok Zweig çevirileriyle tanınmaktadır: Ken­di Hayatı­­­­nın Şii­rini Yazanlar (2004) (İş Ban­­­­kası Yayınları); Joseph Fouche & Bir Po­li­­tikacının Portresi (2006); Dünün Dün­­­yası Bir Avrupalının Anıları (2008); Bir Ka­­­dının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü (2009); Clarissa (2010) (Can Yayınları); Satranç (2012); Böy­­­le Dedi Zerdüşt (2012); Genç Werther’in Acı­­­ları (2013) (Do­ğu Ba­tı Yayın­ları).