İndirim

Monadoloji / Metafizik Üzerine Konuşma

Leibniz

Stok Durumu: Stokta Yok

KDV Dahil: 12,00 TL 9,00 TL
KDV Hariç: 8,33 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Düşünce tarihinde. arkasında bıraktığı yazılı çalışmalar bakımından Leibniz kadar üretken bir başka zihne nadiren tesadüfl edilir. İlginçtir ki yaşamını düşünmeye ve yazmaya adamış bu büyük dehanın hayattayken yayınlattıgı çalışmaların adedi ardında bıraktıgı devasa külliyatla mukayese kabul etmez.

Söz konusu yayınları birkaç risalesiyle Tanrı'nın bir deyimle "avukatlığı"nı yaptığı Essais de Theodicee İllahi Adalet üzerine Denemeleri başlıklı eserinden ibarettir. Geride bıraktıklarının yayınlanması ise günümüzde bile sürmekte olan uzun soluklu bir çalışmaya konudur. Kendisinin de hoşlandıgı adlandırmayla "önceden tesis edilmiş ahenk sisteminin müellifi" Leibniz, insan aklını kurcalayan onlarca farklı ve büyük meseleye cesaretle el atmış, çağının önde gelen entelektüelleriyle durmaksızın mektuplaşmış, teorik meşguliyetleri yanında pratik çalışmalara. gözlemlere ve -hesap makinesi gibi- icatlara da mesai harcamıştır.

Leibniz'in matematik ve mantık gibi aksiyomatik disiplinlerle. fizik ve psikoloji gibi bilimlerdeki geleceğe ışık tutarı başarıları bir yana bırakıldıgında, onun felsefe ve teoloji alanındaki en büyük başarısının. dünyada "kötülüğün" varlıgının Tanrı'nın mevcudiyetine antitez olarak kullanılmasına karşı rasyonel bir savunma yapmak oldugu söylenebilir. Mümkün dünyaları temaşa edip, onlar arasında bir-arada-mümkün azami miktarda varlık içeren dünyayı tercih etmesi bakımından, Tanrı mümkün dünyaların en iyisini yaratmıştır.

İste Monadoloji ve Metafizik Üzerine Konuşma, Leibniz`in bu alandaki metafizik düşüncelerini ana çizgileriyle göz önüne seren iki temel metnidir.

 

  • Eylül 2011  
  • 128 sayfa
  • ISBN: 978-975-8717-76-7
  • Ebat: 14x21
  • 2. hamur, karton kapak 
Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 9,00
3₺ 3,00₺ 9,00
6₺ 1,50₺ 9,00
9₺ 1,00₺ 9,00