İndirim

Ölümcül Hastalık Umutsuzluk

Søren Kierkegaard

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 15,00 TL 11,25 TL
KDV Hariç: 10,42 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Søren Kierkegaard; şu Danimarkalı filozof, varoluşçuluğun babası... Kierkegaard'a göre umutsuzluk evrenseldir, çünkü insan sonluluktan sonsuzluğa geçişi umutsuzluk yoluyla gerçekleştirir. Umutsuzluk kaçınılmazdır, onu bir an olsun yabana atamayız. Benliğin iflah olmaz hastalıklarına karşılık umut üzerine topyekûn iyimser bir felsefe geliştirmek ruhumuza yapılabilecek en ağır saldırılardan biridir. Bir mustarip kötü bir teselliyle avutulabilir mi? Umut üzerine gerekli-gereksiz sarfedilen sözler ölümcül bir hastanın yanında yapılan gaflara benzeyecektir ve pek az teskin edicidir! Oysa umudunu sonuna kadar tüketmiş bir ruh hali gerçeği kavramak adına daha doğru bir adım atmış olur. Umutsuzluk kaçınılmazdır, insanın karşıtların bir sentezi olmasının, daha doğrusu diyalektik bir varlık oluşunun gereğidir. Sonlu varlığı ile sonsuz varlığı arasına sıkışan insan "kendi olma" sürecini umutsuzluk içinde yaşar.

Kierkegaard için umutsuzluk ölümcül hastalıktır. “Bu hastalıktan ölünmesinden veya bu hastalığın fiziksel ölümle sona ermesinden çok, bu hastalığın işkencesi, can çekişen ama ölemeden ölümle savaşan kişi gibi ölememektedir, sürekli bir can çekişme hali içindedir.” “Ölümcül hastalık dar anlamda kendisinden sonra hiçbir şey bırakmadan ölüme giden bir hastalık demektir. Ve umutsuzluk budur.” Umutsuzluğun özü yaşamın hiçbir şey olmamasıdır.

Kierkegaard bir dinin çerçevesi içinde yapıtlar üretmesine karşılık aynı zamanda insanoğlunun en temel sorunlarını ortaya koyar. Kierkegaard birden ve doğrudan varoluş gizeminin içine dalar. Hegel’de en üst noktasına ulaşan akıl ve sistem felsefesine karşı bireyin varoluşunun akıldışılığını, paradoksunu açığa serer.  

  • Çeviren: M. Mukadder Yakupoğlu
  • Felsefe
  • Fiyatı: 15.00 TL
  • 143 Sayfa
  • Ebat: 14 x 21
  • 8. Baskı, Haziran 2017
  • ISBN: 978-975-8717-06-4

Çevirenin Önsözü

Önsöz

Giriş

Birinci Kitap

Umutsuzluk Ölümcül Bir Hastalıktır

İkinci Kitap

Umutsuzluğun Evrenselliği

Üçüncü Kitap

Umutsuzluğun Kişileştirilmeleri

Dördüncü Kitap

Beşinci Kitap

Günahın Sürmesi

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 11,25
3₺ 3,75₺ 11,25
6₺ 1,88₺ 11,25
9₺ 1,25₺ 11,25

SØREN KIERKEGAARD (1813-1855)

1813’te Kopenhag’da doğdu. 1855’te yine Kopenhag’da öldü. Çocukluk ve gençlik dönemleri insanlardan uzak ve yalnız geçti. Annesini, ablalarını, iki ağabeyini henüz yirmi bir yaşını bitirmeden kaybetti. Ortodoks Lutherciliğe çok bağlı olan babasının güçlü kişiliği ve dindarlığının derinlerde yatan melankolisi, tüm hayatı boyunca etkisini sürdürdü. 

1841’de doktora tezi İroni Kavramı (Begriff der Ironie)’nı tamamladı. Bundan sonra takma adlarla birçok kitap yayımladı. Yazılarında hem resmî Kilisenin doktrinlerine hem de Hegel’in düşüncelerine saldırıyordu. Amacı, inancın özü açısından öznel olduğunu ileri sürerek Hıristiyanlığı onu karikatürleştiren Hıristiyanlara karşı savunmaktı. Sistematik ve rasyonalist düşüncelerin karşısındaydı. Güçlü ve etkileyici felsefesi, varoluşçuluğun kaynağını oluşturur. Heidegger, Jaspers, Sartre gibi düşünürler ona çok şey borçludur.

 

Başlıca Yapıtları

Enten-Elller (1843; Ya/Ya da), Frygt og Baeven (1843; Korku ve Titreme), Gjentagelsen (1843; Yineleme), Philosophiske Smuler (1844; Felsefi Kırıntılar), Bebrebet Angest (1844; Kaygı Kavramı), Stadier paa Livets vei (1845; Yaşam Yolunda Aşamalar), Forførens Dagbog (Baştan Çıkarıcının Günlüğü).