İndirim

Sanat

France Farago

Stok Durumu: Stokta Yok

KDV Dahil: 17,00 TL 12,75 TL
KDV Hariç: 11,81 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

France Farago’nun çalışması antik dönemden günümüze, Platon’dan Tarkovski’ye kadar sanatın kısa bir öyküsünü  sunmaktadır. Bu yapıt, 20. yüzyılda modernitenin soykütüğünden hareketle sanattaki benzersiz dönüşümü anlama çabası gütmektedir.

Antikite, Avrupa’ya ilham veren ve geleneksel araçları temin eden bir devir olarak tasvir edilmiştir. Yazar,  perspektifi ve seyirciyi dikkate alan insan-merkezli sanattan tekil bakış açısının kaybolduğu tanrı-merkezli sanata geçişi yönlendiren mantığa ışık tutar: Bu, Doğu Roma İmparatorluğu’ndan Ortaçağ’ın sonlarına dek sürmüş olan bir dönemdir ve bizim yüzyılımız antik perspektifin ve Rönesans’ı oluşturan çağların mirasçısıdır. Plotin’in temaşa düşüncesi ise bu geçişlerin temel felsefesini oluşturur. Sanattaki modernite, görüntünün reddedilmesinden ve taklidinden doğmuştur. Yüksek ontolojik bir gerçekliğe gönderme yapan soyut sanatın büyük ressamları (Kandinsky, Mondrian, Malevitch), biçimden kuralsızlığa, figüratiften soyuta, objektif olandan objektif olmayana geçişi ustalıkla işlemişlerdir. Artık onların sanatı gerçek olanı temsil etmekten ziyade varoluşun  hissedilebileceği bir bakış açısıdır. Güzeli reddeden, hoşnut etme kaygısından uzak ve kalıcılık derdi olmayan çağdaş sanat, modern dönemin sona erişini tescil eder. İnsanı çıplak gerçeklikle yüz yüze bırakır.  

 

  • Çeviri: Özcan Doğan
  • 2. Baskı Ekim 2011
  • 296 Sayfa
  • ISBN: 975-8717-25-1
  • Ebat: 14X21
  • 2. Hamur Karton Kapak  

I Temsil ve Görüntü

II Antikite’de Sanat Düşüncesi: Taklidin Estetiği

III Plotinus ve Geç Roma İmparatorluğu: Estetiğe Yön Veren Mistik

IV Rönesans’ın Esnek Düzeni

V Barok Mekân: XVII. Yüzyılda Sonsuzluk Perspektifi

VI Kant ve Zevk Yargısı

VII İdealist Estetik: Schelling ve Hegel

VIII Temsildeki Kriz: Paul Klee (1879-1940)

IX Biçimin Kurban Edilişi

X Tarkovsky ya da Sinemacı İkonu

XI Çağdaş Sanat ya da Bakış Egzersizleri

XII Merleau-Ponty’de Görülürün Ontolojisi

Kaynakça

Dizin

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 12,75
3₺ 4,25₺ 12,75
6₺ 2,13₺ 12,75
9₺ 1,42₺ 12,75

FRANCE FARAGO

France Farago, Paris Lycée Chaptal’de felsefe profesörüdür. Antik düşünce akımları, felsefe tarihi ve politik düşünce akımları gibi alanlarda çok sayıda çalışmaya imza atmıştır.  Comprendre Kierkegaard (Kierkegaard’ı Anlamak) La Justice (Adalet), Laiklik Örtülü Hoşgörü? (La Laϊcité: tolérance voileé) ve İrade (La Volonté) başlıklı kitaplar yazarın yayımladığı eserlerden bazılarıdır. Bunların dışında, yazarın bizzat yayımladığı ya da katkıda bulunduğu pek çok eser bulunmaktadır.