İndirim

Tusculum Tartışmaları I

Marcus Tullius Cicero

Çeviren: Çiğdem Menzilcioğlu

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 12,00 TL 9,00 TL
KDV Hariç: 8,33 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Roma siyaasi tarihinin en çalkantılı günlerinnde etkin bir siyasi figür, hatip olarak öne çıkan Cicero, Latincenin felsefi açıdan zenginleşmesi ve Yunan felsefesinde ele alınan ciddi ve seçkin konuların bu dilde aktarılmasında yaptığı katkılarla -özellikle Yuunanca felsefi kavramların Latincedeki karşılıklarını bulmak suretiyle- Batı felsefe tarihinin de en önemli mihenk taşlarından biri olmuştur.

Roma dilinin tüm inceliklerine hâkimiyeti, Yunan felsefesi ve düşüncesi hakkındaki çok yönlü bilgisi ve toplumsal sınıflar arası uyuma büyük önem veren cumhuriyetçi, seçkin bir Romalı olarak eserlerinde takip edilebilen Roma’nın tarihi, siyaseti, hukuk anlayışı, yaşam tarzları, edebiyatı ve dünya görüşleriyle döneminin gerçek bir tanığıdır. Aynı zamanda Cicero’nun eserleri, Yunan ve Roma kültürleri ve düşüncesi arası geçişlilikleri gözlemlemek ve kıyaslamalar yapmak bakımından da önemli birer kaynaktır.

Tusculanae Disputationes, beş kitabın birleşmesinden oluşur. Ölümü Küçümseme, Cicero’yu derinden sarsan kızı Tulla’nın ölümü üzerine kaleme aldığı felsefi bir denemedir ve ilk kitaptır. Başta Akademiacılar, Epikurosçular ve Stoacılar olmak üzere, ölüm karşısında ve ruhun ölümsüzlüğü gibi konularda çeşitli felsefe okullarının görüşlerini değerlendirdikten sonra kendi düşüncesini ortaya koyar. Felsefe bir teselli verebilir mi, ölüme küçümseyerek bakabilmek mümkün mü ya da ölüme hazırlık, insanın ebedî evine geçiş gibi konularda çocuğunun yasını tutan tarihsel bir kişiliğin soğukkanlı ve derin düşüncelerinin birer takdimidir bu kitap.

 • Tusculum Tartışmaları I
 • ÖLÜMÜ KÜÇÜMSEME
 • Cicero
   
 • Çeviren: Çiğdem Menzilcioğlu
 • Felsefe
 • Fiyatı: 12.00 TL
 • 96 Sayfa
 • Ebat: 14 x 21
 • Kasım 2016
 • ISBN: 978-605-9328-55-5
Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 9,00
3₺ 3,00₺ 9,00
6₺ 1,50₺ 9,00
9₺ 1,00₺ 9,00

Marcus Tullius Cicero (MÖ 106-43)
Antikçağ’ın adeta bir dünya devleti olan Roma’nın cumhuriyet rejiminin sona erip imparatorluk rejimine doğru yol aldığı yıllarda yaşamıştır. Felsefe alanında Epikurosçu Phaedrus, Stoacı Diodotos ve Akademiacı Philon’un derslerine katılır. Dönemin en iyi öğretmenlerinin gözetiminde hitabet ve hukuk eğitimi alır. Yaşamını devlet adamlığına ve Roma’nın kültür alanında ilerlemesine adar. Cumhuriyet aşığı bir devlet adamı olmasının yanı sıra döneminin en ünlü hatibi, söz sanatı ustası, avukatı ve düşünürüdür.  MÖ 75’te Sicilya’da quaestorluk yapar, ardından MÖ 69’da aedilis, MÖ 66’da praetor, MÖ 63’te consul olur. Pompeius, Crassus ve Caesar’ın kurdukları birinci triumvirlik yönetiminde (MÖ 60) Cicero’nun yıldızı sönmeye başlar, evi yıkılır ve bir yıl sürgün hayatı yaşar. Pompeius’un baskısıyla Roma’ya geri çağrıldığında görkemli bir törenle karşılanır. MÖ 56’da tekrar siyaset arenasına çıkar ancak inanmadığı bir siyasal düşüncenin içinde aktif rol almak yerine MÖ 51’de proconsul olarak bir yıllığına Klikya’ya gitmeyi kabul ederek Roma’dan uzaklaşır. Roma’ya döndüğünde Caesar ile Pompeius arasında patlak veren iç savaşta Pompeius’un yanında yer alır. Pompeius’un yenik düşmesi üzerine Caesar’dan özür dileyerek tekrar siyasetten çekilir. Caesar’ın MÖ 44’te senatoda öldürülmesi üzerine patlak veren karışıklık ortamında  tekrar siyasete döner ve bu sefer Antonius’a karşı Octavianus’u destekler. Ancak Octavianus’un, Antonius’la anlaşıp Lepidus’u da yanına alarak ikinci triumvirliği kurması (MÖ 43) Cicero’nun da sonunu hazırlar. Roma’dan kaçsa da Antonius’un askerlerine yakalanmaktan kurtulamaz. MÖ 43’te Formiae’da öldürülür. İnişli çıkışlı yaşamında, siyasetten çekildiği dönemlerde felsefeye ve edebiyata yönelir. Yazıya döktüğü söylevleriyle, mektuplarıyla, felsefe ve hitabet alanındaki çok sa­yı­da birbirinden değerli eserleriyle Roma’nın kültür tarihinin mihenk taşı olur. Ayrıca Latincenin felsefe terminolojisinin oluşmasında da önemli bir rol oynamıştır.


Doç. Dr. Çiğdem Menzilcioğlu
İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü, Latin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında öğretim üyesidir. 1995 yılında ‘Latince Sanat Terimleri Üzerine Karşılaştırmalı Bir İnceleme: Procopius – De Aedificiis’ başlıklı teziyle yüksek lisansını, 2001 yılında ise ‘Plinius’un Panegyricus’u ve İmparatorluk Propagandası’ başlıklı teziyle doktorasını tamamlamıştır. Seneca’nın Medea ve Phaedra Tragedyalarında Tutkuların Gizemli Çatışması başlıklı kitabı, Latinceden dilimize aktardığı çevirileri, Roma kültürü ve edebiyatı üzerine yazdığı çeşitli makaleleri bulunmaktadır.