İndirim

Sessiz Yığınların Gölgesinde

Jean Baudrillard

Çeviren: Oğuz Adanır

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 12,00 TL 9,00 TL
KDV Hariç: 8,33 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Her türlü anlamdan yoksun kalabalıklar, tehlikeli bir cıva gibi ortalığa yayılmış durumda. “Kitle” kavramı hâlâ sosyolojik bir kategori içinde düşünülebilir mi? İktidarların uzun zamandan beri mecburen taşımak zorunda kaldıkları bu ürkütücü ve biçimsiz gölgeler, var olan anlam örüntülerini yerle bir etmiştir. Ortalıkta dolaşan bu devasa kütleler her şeyi emmekte, yutmakta, anlamsızlaştırmakta ve tüm işaret sistemlerini tersine çevirmektedir. Nefes alınamayacak bu kürede görülen ve okunan ne varsa bir süre sonra hafiflemekte, daha doğrusu dev bir çukurun ağzında kaybolup gitmektedir. İçin için kaynamaktadır her şey...

Bu simülakrlar oyununda bilgi ve haber ağları, iletişim araçları sayesinde çoktan bir eğlenceye dönüşmüş vaziyette. Gerçeklik ve bütünlük duygusunu tamamen yitirmiş sessiz yığınlar için “anlam”ın değil yalnızca zevk ve gösterilerin bir değeri olabilir. Onlar için tepki verme ve karşı koyma değil tıpkı bir âyindeymişcesine kendinden geçme ve büyülenme çok daha önemlidir. Kimse kimseye aslında ne olduğunu, ne düşündüğünü, ne hissettiğini de sormamaktadır.
​Şu var olan haliyle kitleler, hiçbir şeyi temsil etmemekte yalnızca anket ve referandumlar aracılığıyla arada bir yoklanmaktadırlar.

  • Çeviren: Oğuz Adanır
  • Sosyoloji
  • Fiyatı: 12.00 TL
  • 86 Sayfa
  • Ebat: 14 x 21
  • 7. Baskı, Şubat 2017 
  • ISBN: 978-975-8717-02-6

Çevirenin Önsözü 

Sessiz Yığınların Gölgesinde...

Anlamın Zedelenmesi

Politikanın Önemi ve Çöküşü

Sessiz Çoğunluk

Ne Özne Ne Nesne

Direnmeden Hiperuyumluluğa

Kitle ve Terörizm

Patlayan Sistemler, İçin İçin Kaynayan Sistemler

...Ya da Toplumsalın Sonu

Ek: Toplumsal ya da Artığın İşlevsel Değerlendirilmesi

Sosyalizmin Kendinden Geçmesi

François-Regis Bastide

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 9,00
3₺ 3,00₺ 9,00
6₺ 1,50₺ 9,00
9₺ 1,00₺ 9,00

JEAN BAUDRILLARD

1929, Reims’de doğdu, 1996 yılında Nanterre Üniversitesi’nde Henri Lefebvre ile çalışmaya başladı, aynı üniversitede sosyoloji dersleri verdi.

Baudrillard, simülasyon kuramıyla günümüz dü­şünce dünyasının en çarpıcı isimlerinden biridir. Türkçe’ye kazan­dırılan temel metinleri şunlardır:

Tüketim Toplumu

Üretimin Ay­nası

Simgesel Değiş Tokuş ve Ölüm

Baştan Çıkarma Üzerine

Çaresiz Stra­tejiler

Simülakrlar ve Simülasyon

Kusursuz Cinayet

Şeytana Satılan Ruh