İndirim

Levant Kumpanyası Tarihi

Alfred C. Wood

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 26,00 TL 19,50 TL
KDV Hariç: 18,06 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Ticari bir örgütlenmenin dünyayı dönüştürücü etkisi belki daha önce hiç bu kadar sade, basit ve keskin bir üslupla anlatılmamıştı.

Birçoğu soylu olan, cesur, kararlı bir grup İngiliz tüccarın Levant'ta, yani Yakındoğu'da Osmanlı coğrafyasıyla başlattıkları ticari ilişkilerin, Levant Kumpanyası çatısı altında sürdürülen faaliyetlerin, nesilden nesile aktarılan bilgi, birikim ve tecrübelerin tarihidir bu kitabın konusu.

Levant Kumpanyası, İngiliz kraliyet hükümeti için belki Doğu Hint Kumpanyası kadar öncelikli ve önemli değildi; ama özellikle son yüzyıldaki gelişmelere bakıldığında bu kumpanyanın varlığı ve etrafında gelişen organizasyonlar son derece stratejik ve hayatî oldu.

Kumpanyanın başkanı çoğu kez büyükelçilik görevini de yürüttü, dolayısıyla Kumpanya ticari başarılarını pekiştirmek için siyaseti ve diplomasiyi hiçbir zaman ihmal etmedi. Her zaman padişaha ve paşalara yakın olmaya çalıştılar. İstanbul dışında, İzmir, İskenderun, Halep, Şam, Kahire ve diğer yerlerde temsilcilikler açtılar. Bölgeyi, insanları, halkları ve yönetimleri yakından tanıdılar; dillerini, dinlerini, kültürlerini ve değerlerini titizlikle incelediler; bağlılıklarını ve ayrıldıkları noktaları not ettiler; bölgenin ayrıntılı haritalarını çıkardılar.

Başlarda uğranılan başarısızlıkların nedenlerini bulmak ve onları telafi etmek için, ve karşılaşılan her bir zorluğa karşı üretilen bu pratik uygulamalar bir süre sonra devasa bir entelektüel birikime ve hafızaya dönüştü.

Bu hafıza bu coğrafyada yeni bilgi ve tecrübelerle etkinliğini ve gücünü korumaya devam ediyor. İşte bu kitapla Alfred Wood, başlarda önemsenmeyen, biraz da küçük görülen bu tüccarların, önce İngilizlerin sonra da Amerikalıların dünya hakimiyetine giden yoldaki katkılarını, ama ondan önce onların ve temas halinde oldukları insanların hallerini ve yaşadıklarını, özellikle İngiliz Kraliyet arşivlerine dayanarak son derece akıcı bir dille gözler önüne seriyor.  

 

  • Çeviren: Çiğdem Erkal İpek
  • Kasım 2013
  • 346 sf.
  • ISBN: 978-605-5063-04-7
  • 16,5X23,5

Sunuş
Önsöz

I. Levant Kumpanyası’nın Kuruluşu
II. İlk Yıllar, 1583-1605
III. Başarı ve Güçlükler
IV. Levant’taki İş Merkezleri
V. Elçilik ve Sakinleri (1583-1660)
VI. Kumpanya Tarihinin Ara Devri, 1660-1718
VII. Kumpanya Tarihinin Ara Devri 1660-1718 (Devamı)
VIII. Çöküş
IX. Çöküş (Devamı)
X. Son
XI. Kumpanyanın Düzeni
XII. Levant İş Hanlarında Hayat

Ekler I İstanbul’daki Büyükelçiler, 1583-1824
Ekler II Levant Kumpanyası’nın İzmir ve Halep’teki Konsolosları
Ekler III Türkiye ve Levant
Ekler IV Kumpanya’nın Müdürleri
Teşekkür
Kaynakça
Dizin

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 19,50
3₺ 6,50₺ 19,50
6₺ 3,25₺ 19,50
9₺ 2,17₺ 19,50

ALFRED C. WOOD

7 Şubat 1896 yılında doğan Alfred Cecil Wood Liverpool College’da eğitim görmüştür. Bu sırada patlak veren Birinci Dünya Savaşına teğmen olarak katılan Wood sa­vaş sırasında yaralanmış ve maluliyeti ömür boyu sürmüştür.
Savaştan sonra Oxford’ da Jesus College’a devam eden Wood 1923 yılında Edebiyat Fakültesinden mezun ol­muş, 1926 yılında Nottingham Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak gö­reve baş­la­mıştır.

Genel olarak İngiliz tarihi ile ilgilenen ve bu konuda kitapları bulunan Wo­od’un belki de en bilenen eseri Levant Kumpanyası Tarihi’dir. Eserin bu ko­nu­da bir başyapıt olduğu kabul edilmektedir.
Yayımlanmış diğer kitapları Nottingham­shire in the Civil War (1937), History of Nottinghamshire (1947)’dır.
Bunun dışın­da English Historical Review ve Transaction of the Royal Historical Society’de de makalele­ri yayımlanmıştır. Evli ve iki kız babası olan Wood 18 Mayıs 1968 yılında vefat etmiştir.

 

ÇİĞDEM ERKAL İPEK

1963 Aydın doğumlu olan Çiğdem Erkal İpek bir yaşından beri İzmir’de yaşamaktadır. Masalları çok seven İpek’in masal derleme çalışmaları bulunmaktadır; belki de bu nedenle J.R.R.Tolkien ve Ursula K. Leguin gibi masalsı eserleri olan yazarların çevi­rileriyle tanınmıştır. Osmanlıca da bilen İpek halen İzmir Kızlarağası Hanında sahaf olarak çalışmalarına devam etmektedir.