İndirim

Tarihsel Sosyoloji

Elisabeth Özdalga

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 18,00 TL 13,50 TL
KDV Hariç: 12,50 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Philip Abrams, Tarihsel Sosyoloji’yi şu şekilde tanımlar: “Tarihsel sosyoloji, geçmiş ile bugün arasındaki ilişkiye evrimsel gelişim şemaları giydirmeye çalışma meselesi değildir. Yalnızca bugüne bir tarihsel arka plan tanıtma meselesi de değildir. Bir yandan kişisel faaliyetler, diğer yandansa toplumsal örgütlenme arasında, zaman içinde bilinçli bir biçimde inşa edilmiş olan ilişkiyi anlamaya dönük bir çabadır. Tarihsel sosyoloji, sürekliliğe sahip olan bu inşa sürecini toplumsal çözümlemenin odak noktası haline getirir. Bu süreç pek çok farklı bağlamda; kişisel biyografiler ve kariyerler, uygarlıkların yükseliş ve çöküşleri, devrim ya da seçim gibi belirli olayların ortaya çıkışı ya da işçi sınıfı oluşumu ya da refah devletinin yaratılması gibi belirli gelişmeler bağlamında ele alınabilir”.

Elisabeth Özdalga’nın yorumu ise şöyledir: “Tarihsel sosyoloji, tarih ile sosyoloji arasında ortak bir girişimi temsil eder. Birlikte kullanıldıklarında bu iki disiplinin kayda değer bir sinerji yarattığı fikrine dayanır. Bir araya geldiklerinde, bu iki disiplin, toplamlarından daha fazla bir şey ifade eder.”

Bir atölye çalışması olarak Elisabeth Özdalga’nın öncülüğünde hazırlanan bu kitap, Tarihsel Sosyoloji alanında şimdiye kadar yayımlanan az sayıdaki çalışmalardan biridir. Kitapta konuyla ilgili olarak sosyolog ve tarihçiler ile yapılan söyleşiler bulunmaktadır. Söyleşiler, özellikle Türkiye’nin yakın tarihine bakışında Tarihsel Sosyoloji gibi taze ve yeni bir disiplinin kendi özgün dilini nasıl oluşturabileceğini ve ondan nasıl faydalanabileceğini göstermesi bakımından önemli bir belge niteliği taşımaktadır.

Özdalga, Tarihsel Sosyoloji ile ilgili uzun giriş yazısında, bu alandaki birikimini ve derinliğini yansıtarak okura genel bir çerçeve sunmaktadır. Tarihsel Sosyoloji hangi koşullar altında doğmuştur? Bir ustalık ve tasavvur olarak tarihsel sosyoloji disiplinini nasıl düşünebiliriz? Yeni bilgilerin ışığında nasıl bir yol takip edilmeli ve hangi kaynaklara başvurulmalıdır? Özdalga, sadece Batı’daki değil, doğu toplumlarındaki farklı sosyolojik tecrübelere de dikkati çekmektedir. Ayrıca kitapta Philip Abrams, Norbert Elias, C. Wright Mills, Marshal Hodgson, Immanuel Wallerstein Evans-Pritchard ve Peter Burke gibi ustaların bu alandaki katkılarına yer verilmektedir.  

 

  • Söyleşiler: Şerif Mardin, Mehmet Genç, Çağlar Keyder, Ali Yaşar Sarıbay, Fethi Açıkel, Oktay Özel, Ferdan Ergut
  • Temmuz 2009
  • 227 sf.
  • ISBN: 978-975-8717-49-1
  • Ebat: 14x21
  • 2. hamur, karton kapak

Giriş

Elisabeth Özdalga Bir Tasavvur ve Ustalık Olarak Tarihsel Sosyoloji

Söyleşiler

Mehmet Genç Tarihsel Sosyoloji Üzerine Söyleşi: Serhat Toker

Çağlar Keyder Tarihsel Sosyolojiyi Türkiye Üzerinden Okumak Söyleşi: İlhan Zeynep Karakılıç

Ali Yaşar Sarıbay Yeni Bir Disiplin Fetişizmine Doğru mu? Söyleşi: Yusuf Şahin

Fethi Açıkel Tarihsel Sosyoloji, Eşitsiz ve Bileşik Gelişim Sürecinin Kuramsallaştırılması Girişimidir Söyleşi: Çağdaş Sümer

Oktay Özel Tarihçi Gözüyle Türkiye’de ‘Tarihsel Sosyoloji’ Söyleşi: Hasan Keser

Ferdan Ergut Tarihi Sosyal Bilimselleştirmek; Sosyal Bilimleri Tarihselleştirmek Söyleşi: Serkan Gül

Şerif Mardin Sosyolojiden Tarihe Bakmak Söyleşi: Burcu Toksabay

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 13,50
3₺ 4,50₺ 13,50
6₺ 2,25₺ 13,50
9₺ 1,50₺ 13,50

ELISABETH ÖZDALGA

1946 Göteborg (İsveç) doğumlu. Göteborg Üniversitesi’nde sosyoloji öğrenimi gördü, doktorasını da aynı yerde yaptı. 1983’te ODTÜ Sosyoloji bölümüne girdi. Değişik dönemlerde İstanbul’daki İsveç Araştırma Enstitüsü’nde görev yaptı.

Son yayınları arasında The Late Ottoman Society. The Intellectual Legacy adlı derleme (Routledge Curzon, London, 2005); İslamcılığın Türkiye Seyri: Sosyolojik Bir Perspektif (İletişim, İstanbul, 2006) adlı kitap; ve “Islamism and Nationalism as Sister Ideologies: Reflections on the Politicization of Islam in a Longue Durée Perspective” adlı makale (Middle Eastern Studies, Vol. 45, No. 3, 407-423, May 2009) bulunmaktadır