İndirim

Modernleşme: Başkaldırı ve Değişim

S. N. Eisenstadt

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 18,00 TL 13,50 TL
KDV Hariç: 12,50 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Modernleşme tarihte daha önce eşi görülmemiş bir değişim sürecini ifade eder. Bu, yarattığı yenilikler, sunduğu imkânlar kadar, doğal olarak oldukça sancılı ve gerilimli de bir süreçtir.

Batı’dan başlayarak tüm dünyaya yayılan modernleşmenin temel özelliği, her şeyden önce insan eliyle kurulmuş siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel tüm yapıların değişime uğraması olmuştur. Yakın dönemdeki her devlet, her toplum, her birey bu olguyla yüzleşmek zorunda kalmıştır. Her birinin bu meydan okuma karşısında aldıkları tutum, kendi geleneksel alışkanlıklarını ve pratiklerini takip etse de genellikle kararsız ve belirsiz olmuştur.

Milli kimliklerini, değer ve inanışları ile sembollerini şekillendirmeye çalışan Batılı olmayan ülkelerin, bu meydan okuma karşısında, modern Batı’nın sömürgeci ve tehditkâr politikalarının etkisiyle, daha zor ve sarsıcı bir süreçten geçtikleri söylenebilir.

Bu süreçte yaşanan büyük toplumsal hareketlilikle birlikte, siyasi iktidarların, bürokrasinin, iş dünyasının, işçi örgütlerinin, üniversite gençliğinin ve dinî grupların modernleşme karşısındaki tutumlarını ve aralarındaki mücadeleleri gözlemlemek ve incelemek, sosyal bilimlerin, özellikle de siyaset sosyolojisinin en ilgi çekici konusu.

Bu alanda değerli çalışmalar yapan, aralarında E. Gellner, E. Shils gibi tanınmış isimlerin olduğu bir ekolün temsilcisi olan S. N. Eisenstadt, bu kitapla özellikle, E. Shils’ın ortaya atmış olduğu, ülkemizde de sıkça kullanılan, “merkez-çevre” gibi kavramsallaştırmalarının yardımıyla modernleşme olgusunun anlaşılmasına önemli katkılarda bulunmaktadır.  

  • Çeviren: Ufuk Coşkun
  • Yayın Yılı: 2014
  • Kitap Kağıdı
  • 216 sayfa
  • 17 TL
  • 14x21 cm
  • Karton Kapak

Önsöz

I Modernleşmenin Temel Özellikleri

II Toplumsal Düzensizlik, Dönüşüm ve Modernleşmeye Başkaldırı

III Yapısal Değişim, Yapısal Farklılık ve Modernleşmede Sürdürülebilir Büyüme Sorunları

IV Modernleşmenin İlk Evresinde Gelişen Modeller

V Modernleşmenin İkinci Evresinde Gelişen Modeller

VI Çöküş ve Sürdürülebilir Büyümeyle İlgili Koşulların Karşılaştırmalı Bir Analizi

VII İlk Sonuçlar: Çöküşün ve Sürdürülebilir Büyümenin Koşulları

Dizin

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 13,50
3₺ 4,50₺ 13,50
6₺ 2,25₺ 13,50
9₺ 1,50₺ 13,50

SHMUEL NOAH EISENSTADT (1923-) 

İsrailli sosyolog. Eisenstadt, gelenek ve modernleşme literatüründe önemli bir yerde durmaktadır. 1959’da Kudüs İbrani Üniversitesi Sosyoloji Bölümüne getirildi. Kudüs İbrani, Tel Aviv, Helsinki, Harvard ve Duke üniversiteleri ile İbrani Birliği Koleji’nden fahri doktora derecesi aldı. Eisenstadt, Uluslararası Balzan; Amerikan Sosyoloji Birliği MacIver; Max Planck Araştırma; Sosyal Bilimler Rothschild; Sosyoloji EMET; Sosyoloji ve Sosyal Bilimler Amalfi ve Holberg Uluslararası Anma ödüllerinin sahibi ve Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi de dahil olmak üzere birçok bilimsel kuruluşun üyesidir.

 

Başlıca Yapıtları

The Political System of Empires (1963)

Revolution and the Transformation of Societies (1978)

European Civilization in a Comparative Perspective (1987)

Die Transformation der israelischen Gesellschaft (1987)

Japanese Civilization - A Comparative View (1996)

Moderne Theorie und Moderne (2006)