İndirim

Nietzsche - Edebiyat Olarak Hayat

Alexander Nehamas

Çeviren: Cem Soydemir

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 26,00 TL 19,50 TL
KDV Hariç: 18,06 TL
Miktar:

“Kişinin kendisini yaratması hayattaki en büyük amaçtır.” Nietzsche, bunun tam da kendisinin yapmakta olduğu şey olduğunu söyleyerek bu amacı başarmanın, gene kendisinin getirdiği en büyük yenilik olduğunu belirtir.
Nietzsche, her dünya görüşünün tikel bir hayat biçimini mümkün kılıp desteklediğine ve bu nedenle özel çıkarları ve değerleri önvarsaydığına ve sergilediğine inanmasından ötürü görüşlerimizi, pratiklerimizi ve hayat tarzlarımızı “yorum” olarak adlandırır, böylece o, dünyayı genellikle, çeşitli pratiklerimiz ve hayat tarzlarımızın yorumlardan ibaret olduğu bir metin olarak kavrar. Eserlerinde ifade ettiği görüşlerin ürünü olan edebî karakter ve filozof kişi, bu görüşlerden bir hayat biçimi ortaya çıkaran ve başkalarının da kendilerine ait görüşlerden bir hayat biçimi ortaya çıkarmalarını talep eden bir felsefecidir ve hattâ onun da ötesinde bir sanatçıdır. 
Çünkü herkes kendisine ait dünya görüşünü gene bizzat kendisi üretecektir. Ve kişi bir kez bir âna evet demişse, diğer tüm anlara da evet demiş olacaktır. Zira “Bilmiyor musunuz bunu? Yerine getirdiğiniz her eylemde, her olayın tarihi tekrarlanıyor ve özetleniyor. Başıma sırf rastlantıların gelebileceği çağ geçti artık; bundan böyle zaten benim olmayan ne gelebilir ki başa hâlâ? Dönen, sonunda yuvasına, bana gelen, benim kendi benliğim ve uzun zamandır yabancı topraklarda olan ve tüm şeyler ile rastlantılar arasında saçılan benliğimin parçaları” değil midir? Kişi nasıl kendisi olur peki? Bu parçalardan, yorumlardan, görüşlerden ve değerlerden kendi hayatını edebî ve ebedî bir şekilde yaratarak değil mi?

  • Çeviren: Cem Soydemir
  • Felsefe
  • Fiyatı: 26.00 TL
  • 346 Sayfa
  • Ebat: 14 x 21
  • Kasım 2016 
  • ISBN: 978-605-9328-59-3

Birinci Bölüm
Dünya

I. En Çeşitli Üslup Sanatı
II. Hayatın Bir Koşulu Olarak Yalan
III. Bir Şey Etkilerinin Toplamıdır
IV. Doğaya Karşı Olan Bir Şey Doğadır Zaten

İkinci Bölüm
Benlik

I. Şu Hayat –Ebedi Hayatınız
II. Kişi Nasıl Kendi Olur?
III. İyinin ve Kötünün Ötesinde

Metinler ve Çeviriler Üstüne

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 19,50
3₺ 6,50₺ 19,50
6₺ 3,25₺ 19,50
9₺ 2,17₺ 19,50

Alexander Nehamas
1946 yılında Atina’da doğan Alexander Nehamas, doktorasını Princeton Üniversitesi’nde 1971 yılında tamamladı. Aynı üniversitede 1976-81 yılları arasında felsefe profesörü olarak çalıştı. Daha sonra California ve Princeton üniversitelerinde felsefe dersleri verdi. Nehemas’ın çalışmaları Yunan felsefesi, estetik, Nietzsche ve Foucault ve edebiyat teorisi üzerine yoğunlaşmıştır. Yazar ve editör olarak yayımladığı birçok kitabı vardır. Nehemas’ın Türkçede yayımlanan öteki eseri: The Art of Living: Socratic Reflections From Plato to Foucault (Yaşama Sanatı: Platon’dan Foucault’ya Sokratik Düşünümler, çev. Cem Soydemir, Doğu Batı).