İndirim

Plotinos ya da Bakışın Saflığı

Pierre Hadot

Çeviren: Özcan Doğan

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 15,00 TL 11,25 TL
KDV Hariç: 10,42 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

“Kendi heykelini yontmaya devam et!” 

Bu sözler, eski dünya bilgelerinden, Yeni Platonculuğun kurucusu Plotinos’un tüm zamanlara hitap eden çağrısıdır. Elimizdeki kitap, Plotinos’un yaşam hikâyesini çeşitli veçheleriyle izleyerek, onun aşkın bir varoluşa yönelik bireysel deneyimini betimliyor. Kendini bulmak için bakacağın ilk yer sensin, diyor Plotinos. İyiyi, güzeli, saf aşkı ve erdemi yaşamak için kendini yontmalı, üzerindeki kabukları atmalı ve içindeki varlığı keşfetmelisin. 
Bu ancak bütün görünümlerin ötesine geçen saf bir bakışla mümkündür. Ne var ki dünya, nesneleri, suretleri, sıfatları ve renkleriyle araya girer ve bakışımızı bulandırır. İnsan aklını ve ruhunu bunlardan kurtarmalıdır; tefekkür ve temaşa yoluyla aşkın olana yönelmelidir. 

Plotinos insanın bunu nasıl başaracağını, hangi merhalelerden geçeceğini ve mutlak âlemin neye benzediğini anlatır. Ona göre insan ruhunu yüceltebilmelidir ama bedenini de yok saymamalıdır. Tefekkür ve temaşa için sağlıklı bir beden gerekli. Plotinos’un reddettiği şey ise bedenin dünyevî arzularıdır. Tensel âleme mahkûm olan insan, tinsel âleme erişemez.  

Antikçağ felsefesi uzmanı Pierre Hadot bu kitabında Plotinos’un felsefesine dair etkileyici bir özet sunuyor. Yalın ve akıcı diliyle, Plotinos düşüncesinin temel öğretilerini geçmişteki ve bugünkü anlamlarıyla aktarıyor. Ben’in mertebeleri, Mevcudiyet, Aşk, Erdemler, Tatlılık ve Yalnızlık gibi anahtar temalardan hareketle, Antik düşüncenin temel meseleleri olan Tin, Ben, Bir, İyi, Güzel ve Erdem kavramlarının Plotinosçu yorumlarına odaklanıyor. Hadot’ya göre Plotinos felsefesi öncelikle bir yaşam bilgeliğidir ve sonrasında bu bilgeliğin hedefi tinsel bir varoluşa ulaşmaktır.  

  • Felsefe
  • Fiyatı: 14.00 TL
  • 147 Sayfa
  • Ebat: 14 x 21
  • Mart 2016 
  • ISBN: 978-605-9328-13-5

Plotinos ve Plotinos’un Hayatı’ndan Yapılan Alıntılar Hakkında Bir Not

I. Plotinos’un Portresi
II. Ben’in Mertebeleri
III. Mevcudiyet
IV. Aşk
V. Erdemler
VI. Tatlılık
VII. Yalnızlık

Sonsöz
Kronolojik Yaşamöyküsü
Analitik Bibliyografya

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 11,25
3₺ 3,75₺ 11,25
6₺ 1,88₺ 11,25
9₺ 1,25₺ 11,25

Pierre Hadot  (1922-2010)
Fransız felsefeci. Özellikle antik felsefe ile ilgili yaptığı çalışmalarla ünlenmiştir. Uzun yıllar, Collège de France’da, Roma ve Grek düşüncesi üzerine dersler vermiştir. 1964-86 arasında EHESS’de yöneticilik yapmıştır. 

Hadot, Wittgenstein’ı Fransa’ya tanıtan en önemli kişiler arasında sayılır. 

İlkçağ Felsefesi Nedir? (Qu’est-ce que la philosophie Antique?) en önemli yapıtıdır. 
Diğer çalışmalarından bazıları: 
Exercices spirituels et philosophie antique. (Etudes augustiniennes, 1981) 
La citadelle intérieure. Introduction aux Pensées de Marc Aurèle, (Fayard, 1992), 
Etudes de philosophie ancienne. (Les Belles Lettres, 1998).

 

Özcan Doğan  
Çevirmen, redaktör, yazar. 1981 yılında doğdu. Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Amerika’da Demokrasi (Alexis de Tocqueville, Doğu Batı), Sosyoloji ve Antropoloji (Marcel Mauss), Avrupa Düşüncesinin Serüveni (Jac­queline Russ), Sanat (France Farago), Orada Saat Kaç? (Serge Gruzinski), Ekonomik Psikoloji (Gabriel Tarde), Monadoloji ve Sosyoloji (Gabriel Tarde) çevirdiği kitaplardan bazılarıdır. Bay How Ne Yapmalı?, Kendime İyi Geceler adlı iki öykü kitabı, Ayakları Pürdikkat Refakatçi Haydutlar adlı bir romanı yayımlandı. Çeşitli edebiyat dergileri için öykü, şiir ve yazılar yazdı.