İndirim

Yöntem Üzerine Konuşma

René Descartes

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 10,00 TL 7,50 TL
KDV Hariç: 6,94 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Yöntem Üzerine Konuşma bir cogito ergo sum (düşünüyorum öyleyse varım) manifestosudur.

Descartes düşünmenin açık ve seçik ilkelerini aşama aşama saptamaya çalışırken yöntemsel bir kuşkuyla yola çıkar. Bu kuşku var olmak için zorunlu bir neden sayılmalıdır. Tıpkı Ben’in Tanrı karşısında, bedenin ise ruhlar âleminde konumlanması gibi var olmak için de var olmanın çelişkisini bütünüyle anlamalıyız. Kuşku duymuyorsam zaten hiçbir şey üzerinde düşünmüyorum demektir. Eğer tüm düşünce kendinde ilkeleri bir araya getirmiş ise sonuçta varlığı yadsınamayacak bir düşünen özne ortaya çıkacaktır. Böylelikle modern düşüncenin kendine sıklıkla referans aldığı bir yöntem ve bilimlerin doğuşuna eşlik eden bir felsefe skolastik bir dünyadan yolunu tamamen ayıracaktır:

İlk kural, kesin olarak doğru olduğunu bilmediğim hiçbir şeyi doğru kabul etmemektir; yani aceleci davranmaktan ve ön yargılardan özenle kaçınmak, yalnızca zihnimin açık ve seçik olarak gördüğü ve bir daha şüphe duymayacağım şeyleri kendi yargılarıma dâhil etmek.
İkinci kural, ele aldığım her bir zorluğu mümkün olduğu kadar veya onu daha iyi anlamam için gerektiği kadar küçük parçalara ayırmaktır.
Üçüncü kural, en basit ve bilinmesi en kolay şeylerden başlayarak, en karmaşık şeylere kadar kademeli olarak ilerleyerek, düşüncelerimi belli bir düzen içinde yönetmek; birbirini doğal olarak izlemeyen veya öncelemeyen şeyleri belli bir sıraya göre incelemek.
Son ve dördüncü kural, her aşamada bütünlüklü hesaplamalar ve genel denetlemeler yapmak ve böylece herhangi bir şeyi unutmadığından emin olmak.

  • Çeviren: Özcan Doğan
  • Felsefe
  • Fiyatı: 10.00 TL
  • 92 Sayfa
  • Ebat: 14 x 21
  • 2. Baskı, Şubat 2018 
  • ISBN:  978-605-5063-11-5

Giriş                                        

Birinci Kısım                                                    

İkinci Kısım                                          

Üçüncü Kısım                                        

Dördüncü Kısım                        

Beşinci Kısım                                        

Altıncı Kısım     

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 7,50
3₺ 2,50₺ 7,50
6₺ 1,25₺ 7,50
9₺ 0,83₺ 7,50

RENÉ DESCARTES (1596-1650)

Fransız felsefeci, matematikçi, fizikçi ve yazar. 1596 yılında Lahey’de doğdu. Modern felsefenin başlangıcını temsil eden Descartes yöntemsel bir şüp­he­ci­lik­le evrensel bir felsefe ve bilim oluşturmayı amaçlamıştır. Akılcı düşüncenin bü­yük düşünürü Descartes’a göre insan ancak aklını kullanarak gerçekliğe ula­şabilir. Yöntem Üzerine Konuşma adlı eserinde, gerçekliğe ulaşma yo­lun­da aklın doğru kullanımı için izlenmesi gereken kuralları belirlemiştir. Kendi dü­şüncesinin temelini oluşturan Cogito felsefesiyle, Descartes kendisinden son­raki düşünce iklimini belirlemiş, modern felsefeye yön vermiştir. Fel­se­fe­nin yanında matematik bilimine büyük katkılar sunmuş ve fizik alanında önem­li çalışmalar yapmıştır. Spinoza, Leibniz, Locke, Husserl gibi pek çok önem­li düşünürü etkilemiştir. Başlıca eserleri: Yöntem Üzerine Konuşma (1637), Metafizik Üzerine Düşünceler (1641), Felsefenin İlkeleri (1644), Ru­hun Tutkuları (1649). René Descartes 1650 yılında Stockholm’de öldü.

 

ÖZCAN DOĞAN

Çevirmen, redaktör, yazar. 1981 yılında doğdu. Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Sosyoloji ve Antropoloji (Mauss), Avrupa Dü­şüncesinin Serüveni (Russ), Sanat (Farago), Orada Saat Kaç? (Gruzinski), Mo­nadoloji ve Sosyoloji (Tarde) çevirdiği kitaplardan bazılarıdır. Bay How Ne Yapmalı? adlı bir öykü kitabı, Ayakları Pürdikkat Refakatçi Haydutlar adlı bir romanı yayımlandı. Çeşitli edebiyat dergileri için öykü, şiir ve eleştiriler yaz­dı.