İndirim

Devrimin Yorumu

François Furet

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 19,00 TL 14,25 TL
KDV Hariç: 13,19 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Fransa'daki Annales dergisi etrafında toplanan tarihçiler arasında yeralan François Furet'nin yapıtları, ülkesinde çok canlı tartışmalara neden oldu. Furet, sorunsal tarih yaklaşımının en iyi çözümleyici ve kuramcılarından sayılıyor. Furet'nin kavramsal tarih de dediği bu yaklaşımın en büyük özelliği, tarihçinin olaylarla çağdaş olan bilinçlerden uzaklaşıp, üzerinde çalıştığı döneme özgü söylemlerin yineleyicisi olmaktan kurtulma çabasıdır...

Furet kitabının birinci bölümünde Fransız devrimini kavramsallaştırmağa çalışarak bir sentez denemesinde bulunuyor. İkinci bölümde ise bu sentezin dayandığı malzeme ve Fransız devriminin yorumlarının irdelenmesi yeralıyor.

"Fransız Devrimi tarihi yaklaşık iki yüz yıldır bir kökler anlatısı, yani bir kimlik söylemi olmaktan çıkmamıştır... 1789'da başlayan olaylar, aynı sorunlar ve simgeler çevresinde, nesilden nesile geçen birer ibadet ya da nefret nesnesi haline dönüştürülmüş anılarla birlikte durmaksızın yeniden yaşanmaktadır...

Devrim yalnızca "çağdaş" Fransa'yı ancak bir parçası olarak düşündüğümüz zaman anlayabileceğimiz siyasi uygarlığı kurmakla kalmamış, aynı Fransa'ya işlenebilirliği sınırsız bir siyasi tartışma hazinesi ve bir sürü meşruluk çatışması da bırakmıştır..."

François Furet

 

  • Çeviri: Ahmet Kuyaş
  • Nisan 2013
  • 300 sayfa 
  • ISBN 978-975-8717-95-8
  • Ebat: 14 x 21
  • 2. hamur, karton kapak 
Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 14,25
3₺ 4,75₺ 14,25
6₺ 2,38₺ 14,25
9₺ 1,58₺ 14,25

FRANÇOIS FURET  (1927-1997)

Ünlü Fransız tarihçi.  Özellikle 18. ve 19. yüzyıl tarihi ve Fransız Devrimi üzerine yaptığı çalışmalarıyla tanınır. Benimsediği yöntem itibariyle Furet, klasik, olay merkezli tarih anlatısının dışında bir tarihçilik anlayışı geliştirir. Örneğin, köhnemiş ancien régime kurumları ile yeni olarak kabul edilen modern çağın siyasal ve düşünsel kurumları arasında kolayca çizilen tarih tablolarına karşın Furet’nin getirdiği dikkate değer itirazlar onun tarihçiliğini farklı bir noktaya taşır ve alışılmış kalıplarla eski ile yeni üzerinde düşünülemeyeceğini kanıtlar. Furet, bazı düşünceleriyle Annales Okulu’na yaklaşır, bazı eleştirileri ile de Fransa’da tarihçilikte geleneğe dönüşen bu Okulun sınırlarını genişletir. Furet, 1982 yılında Saint Simon Vakfı’nı kurmuş, Raymond Aron Enstitüsü ve EHESS’te yöneticilik yapmıştır. 1997 yılında ise Fransız Akademisi üyeliğine seçilmiştir.

Eserlerinden bazılarıLa révolution française (1965, Denis Richet ile), Lire et écrire, l’alphabétisation des Français de Calvin à Jules Ferry (1977, Jacques Ozouf ile),L’Atelier de l’histoire (1982).