İndirim

Türkiye'de Devlet Geleneği

Metin Heper

Stok Durumu: Stokta Yok

KDV Dahil: 18,00 TL 13,50 TL
KDV Hariç: 12,50 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Uluslararası bilim camiasında tanınmış siyaset bilimcilerimizden Metin Heper, Türkiye’de Devlet Geleneği adlı kitabıyla son derece önemli bir çalışmaya imza atıyor. Özgün baskısı İngiltere’de yayımlanmış olan bu kitapta aşkın devlet geleneğinin Türk siyasal hayatını ne şekilde etkilediği incelenmektedir. Heper, Türkiye’nin siyasal hayatının irdelenmesinde yaygın olarak kullanılan “merkez-çevre” yaklaşımını tamamlayıcı bir bakış açısı sunmaktadır.

“Heper, basit bir şekilde olayları anlatmakta ziyade o olayları, Türklerin Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyetindeki siyasal denemelerinden esinlenerek oluşturduğu kuramsal analiz ile ilişkilendirerek sunmaktadır.”

William Hale, Asian Affairs, 1986

“Bu kitap, hem Türkiye’deki politikacılar hem de bu ülke hakkında dışarıdan ahkâm kesenler için mecburi okuma olmalıdır”.

Bernard Burrows, International Affairs, 1986;

“Heper’in irdelemeleri öğretici…. Heper, yeni sonuçlara varılabilmesini sağlayan bir kuramsal çerçeve açısından Türkiye’nin siyasal hayatını inceliyor”.

Walter Weiker, Middle East Studies Association of North America Bulletin, 1987;

“Heper, burada orijinal bir tez ile bilim aleminin karşısına çıkıyor ve ... Türkiye’nin siyasal hayatı ile ilgili bazı basmakalıp görüşleri sorguluyor”.  

 

  • 2. Baskı Haziran 2006
  • 279 Sayfa
  • ISBN 975-8717-21-9
  • Ebat: 14 X 21
  • 2. hamur, karton kapak  

Kitabın Türkçe Baskısına Önsöz

Kitabın İngilizce Özgün Baskısının Önsözü

I Giriş

II Osmanlı Mirası

III Geçici Aşkın Devlet

IV Bürokratik Aşkıncılık

V Devlet ve Toplum

VI Yeni Aşkın Devlet

VII Sonuç-Gözlemler

Bibliyografya

Dizin

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 13,50
3₺ 4,50₺ 13,50
6₺ 2,25₺ 13,50
9₺ 1,50₺ 13,50

METİN HEPER

1968 ve 1971 yıllarında Syracuse Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler ala­nın­da Yüksek Lisans (Master) ve 1971 Doktora dereceleri almıştır. Pro­fe­sör Heper, Kudüs Üniversitesi’nde, Manches­ter Üniversitesi’nde, Harvard Üni­ver­sitesinde Misafir Araştırıcı, Connecticut, Brandeis ve Princeton Üniversitelerinde Misafir Araştırıcı ve Misafir Öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

Islam and Politics in the Modern Middle East; State, Democracy and the Military: Turkey in the 1980s; Political Parties and Democracy in Turkey; Turkey and the West: Changing Political and Cultural Identities; Politics in the Third Turkish Republic ve Political Leaders and Democracy in Turkey adlı kitapların ortak editörü ve yazarı, Dilemmas of Decentra­li­za­tion: Municipal Go­vernment in Turkey; Democracy and Local Government: Istanbul in the 1980s; The State and Public Bu­reauc­racies: A Comparative Perspective; Local Government in Turkey: Governing Greater Istanbul; Strong State and Economic Interest Groups: The Post-1980 Turkish Experience ve Institutions and De­mocratic Statecraft adlı kitapların editörü ve yazarı, ve The State Tra­dition in Turkey; Historical Dictionary of Turkey ve İsmet İnönü: The Making of a Turkish Statesman adlı kitapların yazarıdır.