İndirim

Türkiye Sözlüğü:  Siyaset, Toplum ve Kültür

Metin Heper

Stok Durumu: Stokta Var

KDV Dahil: 30,00 TL 22,50 TL
KDV Hariç: 20,83 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Türkiye Sözlüğü’nde, siyasal ve toplumsal hayatımızın temel bilgilerine yer verilmiştir. Bu bilgileri doğrudan aktarabilmek için belli bir sıra ve yöntem takip edilmiştir. Türkiye ile ilgili genel bir giriş bölümünün ardından Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerini kapsayan bir kronoloji hazırlanmıştır. Sözlük bölümünde, Türkiye tarihinin dönüm noktaları merkeze alınarak siyasal, ekonomik, toplumsal ve kültürel yaşam tasvir edilmiştir. Bu bölümdeki maddelerde, özellikle partiler ve politikacılar, kurum ve kuruluşlar, önemli olaylar ve antlaşmalar, düşünce ve sanat adamları üzerinde durulmuş ve okuyucuya Türkiye’nin çağdaşlaşma serüveni ve yaşanan uzun soluklu dönüşüm hakkında genel bir fikir verilmesi amaçlanmıştır. Ekler bölümündeyse bazı istatistiksel veriler, seçim sonuçları, sosyo-ekonomik göstergeler bulunmaktadır. Ayrıca, kitabın sonuna özellikle araştırmacıların ve genel olarak bu konuda bıilgilerini derinleştirmek isteyecek okuyucuların istifade edebileceği ayrıntılı bir kaynakça ilave edilmiştir.

 

  • Çeviren: Zeynep Mertoğlu
  • Eylül 2006
  • 662 sayfa
  • ISBN 975-8717-24-3
  • Ebat: 14,8 X 21
  • sert kapak, 2. hamur  

Önsöz

Türkiye-Genel Bir Bakış

Kronoloji

Türkiye Sözlüğü

Ekler

Yurtdışında Türkiye ile ilgili yayımlanan kitapların ayrıntılı kaynakçası

Ay Taksit Tutarı Toplam Tutar
Tek Çekim₺ 22,50
3₺ 7,50₺ 22,50
6₺ 3,75₺ 22,50
9₺ 2,50₺ 22,50

METİN HEPER

1968 ve 1971 yıllarında Syracuse Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler alanında Yüksek Lisans (Master) ve 1971 Doktora dereceleri almıştır. Profesör Heper, Kudüs Üniversitesi’nde, Manchester Üniversitesi’nde, Harvard Üniversitesi’nde Misafir Araştırıcı, Connecticut, Brandeis ve Princeton Üniversiteleri’nde Misafir Araştırıcı ve Misafir Öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

Islam and Politics in the Modern Middle East; State, Democracy and the Military: Turkey in the 1980s; Political Parties and Democracy in Turkey; Turkey and the West: Changing Political and Cultural Identities; Politics in the Third Turkish Republic ve Political Leaders and Democracy in Turkey adlı kitapların ortak editörü ve yazarı, Dilemmas of Decentralization: Municipal Government in Turkey; Democracy and Local Government: Istanbul in the 1980s; The State and Public Bureaucracies: A Comparative Perspective; Local Government in Turkey: Governing Greater Istanbul; Strong State and Economic Interest Groups: The Post-1980 Turkish Experience ve Institutions and Democratic Statecraft adlı kitapların editörü ve yazarıdır.