• Ateşin Kökenine Dair Mitler

Ateşin Kökenine Dair Mitler

  • 65,00 TL
  • 45,50 TL


  • Stok Durumu: Stokta var
  • 24 Saatte Kargoda


Etiketler: kitaplar

“Her gün bazı erkekler, kadınlar ve çocuklar göğe tırmanırlar ve yeniden ağacın dallarını kullanarak geri inerlermiş. Bir gün yukarı doğru tırmanırlarken Kakan adlı yaşlı bir şahin bir çubuğu diğerinin üzerinde hızla döndürerek ateş yakmanın yolunu bulmuş. Fakat bu kuş ile beyaz bir şahinin arasındaki sürtüşmeden ötürü tüm bölgeyi ateş sarmış ve ne yazık ki çam ağacı yanmış; bu yüzden yukarı çıkan insanlar yeniden yeryüzüne dönememiş ve bu hadiseden sonra gökyüzünde kalmışlar. Yukarıda kalan insanların kafalarında, dirseklerinde, dizlerinde ve diğer eklem yerlerinde kristaller oluşmuş; geceleri bu kristaller parlıyormuş. Bu parıltılar aslında bizlerin yıldız olarak adlandırdığı şeylermiş.”
 
Dünyanın dört bir yanında insan, hayvan ve doğa gözlemlerinden yola çıkarak anlatılan sayısız mitlerden yalnızca ateşle ilgili olanları bize aktaran Frazer’a göre, ilkel doğa felsefesinde yürütülen mantık kusursuza yakındır. Antropolojinin yanısıra edebiyat, felsefe ve zooloji gibi alanların da beslenebileceği bu mitler, ateşin insanlık üzerindeki etkisini çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.

 
  • Çeviren: Deniz Uludağ
  • Antropoloji
  • 289 Sayfa
  • Ebat: 14 x 21
  • Nisan 2018 
  • ISBN: 978-605-2133-17-0

Önsöz

Giriş

Tazmanya’da Ateşin Kökeni

Avustralya’da Ateşin Kökeni

Torres Boğazı Adaları ve Yeni Gine’de Ateşin Kökeni

Melanezya’da Ateşin Kökeni

Polinezya ve Mikronezya’da Ateşin Kökeni

Endonezya’da Ateşin Kökeni

Asya’da Ateşin Kökeni

Madagaskar’da Ateşin Kökeni

Afrika’da Ateşin Kökeni

Güney Amerika’da Ateşin Kökeni

Orta Amerika ve Meksika’da Ateşin Kökeni

Kuzey Amerika’da Ateşin Kökeni

Avrupa’da Ateşin Kökeni

Antik Yunanistan’da Ateşin Kökeni

Eski Hindistan’da Ateşin Kökeni

Özet ve Sonuç

     I. Üç Dönem

     II. Ateş Olmayan Dönem

     III. Ateşin Kullanıldığı Dönem

     IV. Ateş Yakılan Dönem

James George Frazer (1854-1941)

Britanyalı bilim insanı, antropolog ve halkbilimci Sir James George Frazer, 1 Ocak 1854 yılında İskoçya’nın Glasgow kentinde doğdu. 1869 yılında Glas­gow Üniversitesi’ne, 1874 yılında Cambridge üniversitesine bağlı Tri­nity Collage’a girdi. 1879’da akademi üyesi oldu. 1907 yılında Liverpool Üni­versitesi’nde sosyal antropoloji profesörü oldu, fakat bir yıl sonra Cam­bridge’e döndü ve hayatının geri kalan kısmını orada geçirdi. 1914’te “Sir” unvanı aldı.

Antropologlar arasında üne kavuşmasını sağlayan ve başyapıtı olarak nitelendirilen çalışması Altın Dal 1890 yılında yayınlandı. Bu çalışmasında büyü ile din arasında gerçekleştirmiş olduğu ayırım sayesinde dönemin antropolojisine önemli bir yaklaşım getirdi. Düşüncenin gelişimini üç aşamada ele aldı; büyünün yerini dine, dinin yerini de bilimsel düşünceye bıraktığını öne sürdü. Bu kitabın dışında diğer önemli eserleri ise şunlardır: Totemism (Totemizm, 1887), Psyche’s Task: A Discourse Concerning the In­fluence of Superstition on the Growth of Institutions (İnsan Ruhunun Görevi: Kurumların Gelişiminde Hurafelerin Etkisine İlişkin Bir Söyleşi, 1913), Folklore in the Old Testament: Studies in Comparative Religion, Le­gend and Law (İncil’de Halkbilimi: Karşılaştırmalı Din, Efsane ve Hukuk İn­celemeleri, 1918), The Worship of Nature (Tabiata Tapma, 1926), Man, God and Immorality (İnsan, Tanrı ve Ölümsüzlük, 1927), Garnered She­a­ves: Essays, Adresses and Reviews (Toplu Yazılar: Makaleler, Söylevler ve Eleş­tiriler, 1931). Sir James George Frazer 7 Mayıs 1941 tarihinde Cambridge’de öldü.

İndirimli Setler

Antropoloji Dizisi

İndirimli Fiyat: 400,80 TL 415,80 TL

Kazanç: 15,00 TL

Mevcut Seçenekler: