İndirim

Speculum Mentis ya da Bilginin Haritası

R. G. Collingwood

Stok Durumu: Stokta Yok

18,50 TL 13,00 TL
KDV Hariç: 13,00 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Collingwood, felsefi görüşlerini, farklı bilgi türleri arasında kurmaya çalıştığı bir birlik arayışı üzerine temellendirmiştir. Kendi döneminde, insan için en temel deneyim biçimleri olan sanat, din, bilim, tarih ve felsefenin birbirleriyle hiç ilgisi olmayan bilgi türleri olarak görülmesi, Collingwood için, kabul edilemez bir durum olmuş ve bu nedenle, bütün yapıtlarında bu soruna bir çare bulmak istemiştir.

Speculum Mentis, Collingwood’un, sanat, din, bilim, tarih ve felsefeye ilişkin görüşlerini ayrıntılı bir biçimde dile getirmiş olduğu yapıtıdır. Bu kitapta, Collingwood, deneyim formları olan, sanatı, dini, tarihi, bilimi ve felsefeyi, diyalektik bir form­lar skalası haline getirmektedir. Bundan amaç, günümüzde her­han­gi bir insana yararlı olabilecek tek felsefe yapma tarzının, insan deneyiminin başlıca formlarının eleş­tirel olarak gözden geçirilmesi olduğunu göstermek ve buna bağlı olarak, felsefi olarak kavranabilecek yeni bir İnsan Doğası İncelemesi’ne giriş­mektir.

Collingwood için, ilke ve yöntemleri doğa biliminkine ben­zetilerek tasarlanan bir “insan doğası bilimi” önerisi, özellikle 17. ve 18. yüzyıllarda, doğa biliminin kendi ilke ve yöntemle­ri­nin yeni yeni geliştirilmiş ve dünyanın soruşturulmasında yeni yeni kullanılmaya başlanmış olduğu bir dö­nemde ortaya çıkmış eski bir öneridir. Ona göre Locke da, Hume da, Kant da, insan doğası bilimiyle insanın anlama yetisinin ne olduğunu anla­mak­ta ve insan zihninin kendisi hakkında bilgi edinmesi sorununu çöz­mekte başarısız olmuşlardır.

Speculum Mentis, bu sorunu çözme girişimidir ve bu yönüy­le, Collingwood’un düşüncesinin altyapısını oluşturan bir temel kitap olma niteliği taşımaktadır. 

 

  • Çevirenler: Kubilay Aysevener & Zerrin Eren
  • Mart 2014
  • 288 Sayfa
  • ISBN: 978-605-5063-10-8
  • Ebat: 14*21
  • 2. Hamur, Karton Kapak
WhatsApp Destek Hattı