İndirim

Kent Efsaneleri

Özgür Taburoğlu

Stok Durumu: Stokta Yok

16,70 TL 11,70 TL
KDV Hariç: 11,70 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Batıl inançları genelde aynı şekilde algılarız: Eski zamanlarda ve uzak yerlerde yaşayan insanların 'yanlış anlamaları' der, geçeriz. Ne derece doğru olduğu tartışılabilecek bu varsayımımızı, yeniden ele almakta fayda var.

Örneğin bir batıllık görünümü olan kent efsaneleri, metropol yaşamındaki karmaşık ilişkiler ağının içinde, 'alacakaranlığa' yönelik değişmeyen bir ilgiyi fark ettirir bize. Fazla bilgi ve bilinemezliğin iç içe geçtiği kent efsaneleri, geçmişi aratmayacak yoğunlukta batıllık ve takıntı biçimlerinin varlığını barındırır. Bunlar, gündelik ilişkilere, alışkanlıklara öylesine karışmıştır ki çoğu zaman fark edemeyeceğimiz kadar iç içedir bizimle…

Hızlı kent hayatı içerisinde mitolojik arayışlarımızın cevabı olan kent efsanelerine dikkatle bakılırsa farklı kılıklara girmiş batıl inançlara, takıntılara, saplantılara rastlanır: Komplo teorileri, kişisel gelişim öğretileri, yaşam biçimleri, doğal yaşam arayışları, yeni ve ilginç olana dönük ilgi, hız tutkusu, moda, aşırı sporlar, eğlence, değişen şiddet türleri, fanatizm, kariyer, türlü fobiler, bulmacalar...

Elinizdeki kitap, kent efsanelerini bir arketip, bir model gibi kullanarak, aslında yaşadığımız zamanların 'batıl' görünümlerini anlamaya çalışıyor. Ama bu görünümleri yekten olumsuzlama batıllığına da düşmeden… Çünkü onlarda, başkasıyla, kentin uzağındaki ve dışındakiyle bağlantı kurmaya yönelik arayışın izleri de sürülebilir.

Çoğu insan için basit, eğlenceli, gizemli anlatılardır kent efsaneleri. Özgür Taburoğlu ise onları ruhsal, toplumsal ve antropolojik tarafları olan bir teorinin temel parçaları gibi kullanarak 'post-modernizm', 'endüstri-sonrası', 'geç-kapitalizm' gibi sıfatları olan zamanımıza ilişkin çarpıcı ve farklı bir anlatı olarak ele alıyor. Yazar bunu, kent efsanelerinin biçim ve içerik olarak genelleşerek, gittikçe zamanımızı niteleyen bir kavram hâlini aldığını fark ederek yapıyor.

İncelediği konunun ve yaklaşımının özgünlüğüyle; sosyal bilimlerde az rastlanan yazınsal üslubu ve dil kullanımındaki deney-selliğiyle elinizdeki çalışma, doğrusu hiç de 'gündelik ve tesadüfî' değil.

Tıpkı kent efsanelerinin kendisi gibi…

 

  • Mayıs 2011
  • 288 sayfa
  • ISBN: 978-975-8717-71-2
  • Ebat: 14x21
  • 2. hamur, karton kapak 
WhatsApp Destek Hattı