Bronislaw Malinowski

%30
Bilimsel Bir Kültür Teorisi

 24 Saatte Kargoda

1884 yılında Polonya’nın Krakôw şehrinde dünyaya geldi. Babası üniversitede dilbilimci ve felsefe profesörü, annesi ise toprak sahibi bir ailenin kızıydı. Aristokrat bir ailede yetişen Malinowski, üniversitede matematik ve fizik gibi alanlarda uzmanlaştıktan sonra 1908 yılında Cracow Üniversitesi’nde doktora unvanı aldı ve Leipzig Üniversitesi’nde iki yıllık yüksek eğitim programına katıldı. O yıllarda Malinowski’nin halk psikolojisine duyduğu ilgi Wilhem Wundt’un etkisiyle kültürel antropolojiye kaydı. Bu şekilde tanıştığı İngiliz antropolojisi onun Londra’ya gitmesine önayak oldu. British Museum’da araştırmalarda bulundu ve bu çalışmalarını LSE’de (London School of Economics) sürdürdü. Westermarck, Seligman, Frazer, Rivers ve Haddon’un çalışmalarından etkilenerek duyduğu bu ilgiyi 1916 yılında Londra Üniversitesi antropoloji bölümünden aldığı doktora unvanıyla bir üst seviyeye taşıdı.
 
Malinowski, 1914 yılında saha araştırması için İngiltere’den ayrılarak Yeni Gine, Kuzeybatı Melanezya ve Avustralya’ya gitti. Dört sene boyunca belirli aralıklarla bu bölgelerde farklı kabileleri gözlemledi. Trobriand Adaları’nda yaptığı çalışmalar, modern antropoloji araştırmalarının temelini oluşturdu. Malinowski saha araştırmasına devam ederken ilk etnografik yazısı 1915 yılında The Natives of Maliu (Maliu Yerlileri) başlığıyla yayımlandı. 1918 yılında Avrupa’ya döndü, sahadaki gözlemlerini kaleme almaya başladı. 1922 yılında Argonauts of the Western Pacific (Batı Pasifik Argonotları) adlı çalışması yayımlandı. Malinowski’nin yerlilerle ilgili bu detaylı çalışması onun antropoloji alanında ününü arttırdı. 1926 yılında Crime and Custom in Savage Society (Yabanıl Toplumda Suç ve Gelenek) ve 1929 yılında Sexual Life of Savages in Northwestern Melanesia (Kuzeybatı Melanezya’daki İlkel Toplumların Cinsel Yaşamı) yayımlandı ve büyük ses getirdi.

1927 yılında LSE’de kendi bölümünün önde gelen isimlerinden birisi olan bu genç profesör Hogbin, Kaberry, Powdermaker, Richards ve Schapera gibi birçok yeni dönem antropologlarını yetiştirdi. Bu yıllarda ABD’de birçok üniversiteyi ziyaret etti ve çalışmalar gerçekleştirdi. Ayrıca 1926 yılında Arizona’da Hopileri, 1934 yılında, Doğu Afrika’da Bemba ve Chaggaları ve Meksika’da Zapotekleri yerinde gözlemleme fırsatı buldu. 1938 yılında ABD’ye gitti ve Yale Universitesi’nde ders vermeye başladı. 16 Mayıs 1942’de geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. 

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)