• Hafıza Mekânları

Hafıza Mekânları

 • 230,00 TL
 • 161,00 TL


 • Stok Durumu: Stokta var
 • 24 Saatte Kargoda

Bir ulusun hafızası hangi ögelerden oluşur? Alışılmış ve tekrar edilegelen yıldönümleri, bayram ve kutlamalar, şenlikler, anma törenleri ve övgü sözleri bir halkın hafızasında hangi büyük boşlukları doldurur? Hafızanın somutlaştığı yapılar, kentin mimarisi, anıt ve müzeler, arşiv ve mezarlıklar, tarihsel anlamı olan ve sonsuzluğu çağrıştıran her türden mekân, hafıza içinde ne tür bir sürekliliğe kavuşur? Bir ülkenin ortak mirası, mitleri, sembolleri ve dili nasıl çözümlenmelidir?

Pierre Nora, Fransa örneğinden hareketle bir ulusun geçmişten günümüze çatışmalarını ve sürekliliğini inceler. “Hafıza mekânları” kavramı aracılığıyla “tarih”in geçmişten farklı olarak bugün hangi koşullarda yeniden üretildiğini büyük bir ustalıkla ortaya koyar:

“Ulus, aynı zamanda hem kendi içindedir hem de dışında: Manevidir ama zaman içindedir, tarihseldir ama coğrafya içindedir, ideolojiktir ama tenseldir, belirsizdir ama sınırları vardır, evrenseldir ama tekillik içindedir, ebedidir ama kronoloji içindedir.”


 • Yazar: Pierre Nora
 • Kitabın Başlığı: Hafıza Mekânları
 • Fransızca Özgün Metin: Les Lieux de mémoire
 • Çeviren: Mehmet Emin Özcan [Fransızca]
 • Yayına Hazırlayanlar: Taşkın Takış - Ufuk Coşkun
 • Kapak Tasarımı: Harun Ak
 • Dizi Bilgisi: Doğu Batı Yayınları - 374; Tarih Dizisi - 52
 • Basım Bilgileri: 2. Basım: Kasım 2022 (1. Basım: Dost Kitabevi Yayınları, Şubat 2006)
 • Sayfa Sayısı: 334
 • ISBN: 978-625-8123-29-6
 • Boyutları: 13,5 x 21
 • Kapak Resmi: Paris Bulvarları ve Sokakları, 1846.

Sunuş


Hafıza ile Tarih Arasında: Mekânlar Sorunsalı

1. Tarih-Hafızanın Sonu

2. Tarihin Hafızayı Ele Geçirmesi

3. Hafıza Mekânları: Bir Başka Tarih


Cumhuriyet’ten Ulus’a


Lavisse’in Fransa Tarihi: Pietas Erga Patriam

1. Tarih ve Ulus

     Yeni Sorbonne’un Kuruluşu

     Lavisse’in Merkezî Konumu

     Gerçekleştirilen Ulus

2. Arşiv ve Ulus

     Belgeye Dayalı Hafıza

     Devletin Arşiv Hafızası

     Arşivin Etkisi

3. Eleştirel Hafıza ve Cumhuriyetçi Ulus

     Histoire de France’ın Tarihçesi

     Onaylanan Ulusal Hafıza

     Hafızanın Cumhuriyetçileştirilmesi

Ek 1: Fransa Tarihi Planı

     Başlangıcından Devrime Fransa Tarihi

     Fransız Devrimi’nden 1919 Savaşına Çağdaş Fransa Tarihi

Ek 2: Fransa Tarihi’ne Katkıda Bulunanlar


Devlet Anıları:
Commynes’den de Gaulle’e

1. Anılar Hafızası

2. Bir Geleneğin Gelenekleri

3. Devlet Anıları ve Devletin Hafızası


Ulus-Hafıza


Fransa’lar: Fransa Tarihi Nasıl Yazılmalı?


Kuşak

1. Kavramın Güzergâhı

2. Modelin Tarihsel Oluşumu

3. Hafıza Banyosu


Anma Törenleri Çağı

1. Anmanın Biçim Değiştirmesi

2. Ulusaldan Ortak Malvarlığına

3. Hafıza Ânı


Dizin

Pierre Nora

1931 yılında Grenoble’da doğdu. II. Dünya Savaşı’ndan sonra Paris’e gelerek önce Carnot Lisesi’nde daha sonra da Louis-le-Grand Lisesi’nde öğrenim gördü. Edebiyat, felsefe ve tarih alanında yüksek öğrenimden sonra 1958’de öğretmen olarak Oran’a, Lamoricière Lisesi’ne atandı. İki yıl sonra Les Français en Algérie (Cezayir’de Fransızlar) adında bir kolektif psikoloji denemesi yazdı. Singer-Polignac bursuyla Küba’ya, Çin’e ve ABD’ye gitti. Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü’nde önce asistan sonra uzman asistan oldu. 1977 yılında l’École des hautes études en sciences sociales’e tez yöneticisi olarak atandı ve tarihyazımı ve ulus konularında uzmanlaştı. 1999’da Québec’te Université Laval’da onursal doktora aldı. 1966 yılında René Julliard yayınlarında başladığı “Archives” dizisini sürdürdü ve yaklaşık yüz kitap yayımladı. Bundan sonra Gallimard’da “Bibliothèque des sciences humaines” dizisini kurdu. 1980 yılında yöneticisi olduğu Le Débat dergisini kurdu. Centre national du livre’de “Librairie européenne des idées”nin başkanlığını yaptı, Fransız Ulusal Kütüphanesinin yönetim kurulunda çalıştı. 1988 yılında Diderot-Universalis ödülünü, 1991 yılında Louise Weiss-Bibliothèque nationale ödülünü aldı. Fransız Akademisi’nin tarih alanında verdiği Gobert ödülüne layık görüldü, aynı yıl Ulusal tarih büyük ödülünü aldı. 7 Haziran 2001 tarihinde Fransız Akademisi üyeliğine seçildi. Dictionnaire critique de la Révolution française, Tableau N.R.F. de la littérature française, Entretiens du patrimoine, Daedalus gibi birçok dergi ve yayın organında çok sayıda makalesi vardır.

Mehmet Emin Özcan

Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı öğretim üyesi. Fransız Edebiyatı, genel ve karşılaştırmalı edebiyat, kültür tarihi, Türk edebiyatı alanlarında çalışmaları bulunmaktadır. Honoré de Balzac, Mircea Eliade, François Hartog, Marcel Gauchet, Philippe Borgeaud, Hugo Pratt, Marguerite Duras, Philippe Boulle, Jean-Marie Guéhenno, Jean-Pierre Vernant ve Jean Bottéro’dan çevirileri bulunmaktadır.