İndirim

Resim, Söz ve Yazı: İmge Yaratmanın ve Bozmanın Yolları

Özgür Taburoğlu

Stok Durumu: Stokta Var

26,00 TL 18,20 TL
KDV Hariç: 18,20 TL
Miktar:

Modern düşünsel ya da sanatsal yaklaşımlarda, temel duyum ve ifade biçimleri ayrışırlar. Geleneksel sanat işlerine ait bütünlüklü imgeler, resim, söz ve yazı şeklinde alt parçalarına ayrılırlar. Sanatçı kavramı, renklere, seslere ya da harflere ustaca şekiller verebilen zanaatkârla, uzmanla eşanlamlı olmaya başlar.

İmgelerin, bilgiyle, düşünceyle, toplum vicdanıyla ya da siyasal eylemlerle olan bağları zayıflar. Modern sanat işleri, bu şekilde yaşamdan uzaklaşırken, diğer yandan da, avangart ya da pop-sanatın örneklediği gibi, tekrar hayata ve halka karışmaya yönelik bir gelgit içerisinde şekillenirler.

Özgür Taburoğlu'nun bu yeni çalışmasını değerli kılan da, düşünsel, etik ve siyasal sonuçları olabilen bu olguyu özgün şekillerde yüzeye çıkarmasından ileri gelir. Bu nedenle elinizdeki metin, sadece bir sanat kuramı gibi değil, felsefî bir çalışma olarak da okunabilir.

Özgür Taburoğlu, modern sanatsal ya da düşünsel yapıtlardaki, hem ayrışmaya hem de bütünleşmeye dönük bu kurucu gerilimi anlamaya çalışıyor.

Bu amaçla, temel yaklaşımına destekler bulabileceği metinleri okumaya girişiyor; Platon, Aristoteles, Walter Benjamin, Henri Bergson, Paul Cézanne, Jacques Derrida, Jacques Rancière, Jean Piaget, Ulus Baker, Latife Tekin, İsmail Tunalı, Carl Gustav Jung, Georg Lukacs, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ünal Nalbantoğlu, Sabri Ülgener, Marshall McLuhan gibi çok farklı yazar, sanatçı ve düşünürleri yan yana okuyarak, belirli bir imge kavrayışının izlerini bulmaya çalışıyor. Bu kadar farklı şahsiyeti bir arada tutansa, tümünün imgeyi, resim, söz ve yazının uyumlu bir birleşmesi ve ayrışması gibi anlamalarıdır.  


 • Yazar: Özgür Taburoğlu
 • Kitabın Başlığı: Resim, Söz ve Yazı: İmge Yaratmanın ve Bozmanın Yolları
 • Yayına Hazırlayan: Taşkın Takış
 • Kapak Tasarımı: Mr. Z & Z
 • Tasarım Uygulama: Aziz Tuna
 • Dizi Bilgisi: Doğu Batı Yayınları - 96; Sanat Dizisi - 2
 • Basım Bilgileri: 2. Basım / Haziran 2016 [1. Basım / Ekim 2013]
 • Sayfa Sayısı: 343
 • ISBN: 978-605-5063-02-3
 • Kapak Resmi: El-Tarabulusî'nin “Kitâb al-Mahzun lî Erbâb el-Fünûn” kitabından bir çizim. 1470.
 • Boyutları: 13,5 x 21

Bu kitabın detaylı "İçindekiler" bölümünü buradan ve kitaptan bir bölümü buradan okuyabilir ve .pdf formatında indirilebilirsiniz.

Özgür Taburoğlu

Burslu olarak okuduğu Bilkent Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden 1997 yılında mezun oldu. Bilgisayar mühendisi olarak Ankara’da çalışıyor. Hacettepe Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü'nde 2018 yılında doktorasını tamamladı. Yayımlanan çalışmaları:

− Dünyevi ve Kutsal: Modernlerin Maneviyat Arayışları (Metis, 2008)
− Kent Efsaneleri: Zamanımızın Batıl İnançları ve Takıntıları (Doğu Batı, 2011)
− Resim, Söz ve Yazı: İmge Yaratmanın ve Bozmanın Yolları (Doğu Batı, 2013)
− Boşluk, Aşırılık ve Keyfilik (Doğu Batı, 2016)
− Nazar: Başkası Nasıl Görür? (Doğu Batı, 2017)
− Tanpınar Sözlüğü: Şahsi Bir Masalın Simgeleri (Doğu Batı, 2019)
− Vicdan: Başkası Olarak Kendisi (Doğu Batı, 2019)

WhatsApp Destek Hattı