• SineMasal Cilt 3: Yeni

SineMasal Cilt 3: Yeni

 • 175,00 TL
 • 122,50 TL


 • Stok Durumu: Stokta var
 • 24 Saatte Kargoda

Tüm dünyayı sarsan Covid-19 pandemisiyle birlikte içinden geçtiğimiz olağanüstü aylar bizleri hiç öngöremeyeceğimiz farklı ‘yeni’lerle karşı karşıya bırakarak sorgusuz sualsiz bizi bu yeni duruma uyumlandırdı. Bunun yanı sıra bu süreç zaman ve mekan algımızı değiştirip dönüştürdü; bizi bir yandan içe kapatırken diğer yandan sınırsızca dijital dünyaya açtı. Gündelik hayatın, toplumsal yaşamın, sanatın ve elbette sinemanın bazen gönülsüzce de olsa online mecralara taşındığı bir süreci zorunlu kılsa da nihayet SineMasaL’ın üçüncü ortak kitabı olan Yeni ile karşınızdayız!

Bir yandan kolayca ve hattâ savurganca kullanırken, bir yandan da gerçekten tanımlayıp ortaya çıkarmanın pek zor olduğu bir kavram olarak karşımızda duruyor ‘yeni’. Her dönemin mutlaka birbirinden neredeyse tamamen farklı gerekçelerle öyle anılmış bir ‘yeni’si var; bizim odağımız olan sinemadaki ‘yeni’ karşılıkları da elbette bundan muaf değil.

SineMasaL sinemaya dair fikir üreten herkese açık yayın anlayışıyla çok farklı deneyimlere sahip yazarları konuk ediyor. Bu kitapta ‘yeni’ye yönelik birbirinden farklı tanımlar bulacağınızı umuyoruz. Bu çeşitlilik kavramın ‘hangi’ ve ‘nasıl’ sorularını da içinde barındıran doğasının bir yansıması olmalı. Zira geçmişin ‘yeni’si ile bugünün ‘yeni’si; kurmaca, belgesel, animasyon gibi farklı sinemasal anlatım mecralarının ‘yeni’leri; Hollywood, Avrupa, uzakdoğu ve Türkiye Sinemalarının ‘yeni’leri yan yana duruyor bu sayımızda.

Weimar Sinemasındaki yeni nesnellikten Japon animasyon geleneğine, Amerikan şiirsel modernizmine, Yeni Hollywood’a, Yeni Alman Sinemasına; oradan günümüz Türkiye Sinemasının özgün ve yenilikçi yönetmenlerine, Yunanistan ve Kolombiya’dan ‘yeni’ çıkışlara, dijital mecralarla değişen belgesellere, günümüzün Amerikan Sinemasında öznelliğin tanımlarına uzanan bir yazı skalamız var. Bu yazılar içinde ‘yeni’nin izine kuramsal çerçeveden yaklaşarak tartışan ve sorgulayanların yanında; konu aldıkları dönemin, filmlerin ya da yönetmenlerin getirdiği değişim ve dönüşümleri daha iyi anlamaya ve açıklamaya çalışanlar da mevcut.

Ayrıca bu sayıda ‘Melodram’ başlığı ile çıkacak dördüncü kitabımızın çağrı metnini de bulabilirsiniz. Değerli katkılarınızı bekliyor olacağız. ‘Yeni’ sayımıza katkıda bulunan tüm yazarlarımıza, çıkış sürecinde emeklerini eksik etmeyen yayın kurulumuza ve yayınevimize, sayımızın çıkışını sabırla bekleyen tüm yazar ve okurlarımıza çok teşekkür eder, keyifli okumalar dileriz.

SineMasaL


 • Editör: Dilek Tunalı, Zehra Cerrahoğlu
 • Yayın Kurulu: Burak Bakır, M. Talha Altınkaya, Dilek Tunalı, Zehra Cerrahoğlu, Sertaç Koyuncu, M. Ceren Arslan, Sena Kürklü, Rüya Delice, Sevinç Karataş, Tarık Arslan
 • Kitabın Başlığı: Sinemasal Ortak Kitap Cilt 3: Yeni
 • Kapak Tasarımı: Emre Duygu
 • Kapak Resmi: Fritz Lang’ın Metropolis (1927) filminden alınmıştır.
 • Dizi Bilgisi: Doğu Batı Yayınları - 264; Sinema Dizisi - 4
 • Basım Bilgileri: 1. Basım / Ağustos 2020
 • Sayfa Sayısı: 231
 • ISBN: 978-625-7030-16-8
 • Boyutları: 16,5 x 24

Emre Yeksan
Yeniden Yeni

Sertaç Koyuncu
Weimar Sinemasal Modernizminde Yeni Nesnellik: Die Freudlose Gasse (G. W. Pabst, 1925)

M. Ceren Arslan
Yeni Alman Sineması Üzerinde Bir Heyula Nazizm’in Silüetinde Aguirre ve Nosferatu

Sena Kürklü
Klasik’ten Yeni’ye Doğru Hollywood Sinemasının Başkalaşımı ve The Graduate Örneği

Fredrik Gustafsson
Lilith ve Amerikan Şiirsel Modernizmi

Hüsamettin Çetinkaya
Öznellik Üretimi ve ‘Julia’nın Atlıkarıncası’

Murat Can Yağbasan
Japon Anime Sinemasında Yenilikçi Bir Üslup: Isao Takahata Sineması

Zehra Cerrahoğlu
Reha Erdem Filmlerinde Yenilikçi Bir Anlatım Ögesi Olarak Ses Kuşağı ve Hayat Var (2008)

Elif Feyza Demir
Monos’ta Bergsoncu Zaman ve Süre

Utkan Olcay
‘Simgesel Değiş Tokuş’ ve ‘Simülasyon Kuramı’ Üzerinden Monos Filmine Bir Okuma

Sevinç Karataş
Üretim ve Tüketim İlişkileri Bağlamında Değişen Belgesel Estetiği ve Netflix Orijinal Yapımı Tell Me Who I Am Belgeselinin İncelenmesi

İdil Koçuşağı
Yorgos Lanthimos Filmlerinde Modernite Eleştirisi Aydınlanma ve Batılı Gözün Doğuşu

Söyleşi: Dilek Tunalı, Tarık Arslan
Emre Yeksan ile Yuva, Körfez ve Sinemada Yeni Olan Üzerine