İndirim

Kent Efsaneleri: Zamanımızın Batıl İnançları ve Takıntıları

Özgür Taburoğlu

Stok Durumu: Stokta Var

35,00 TL 24,50 TL
KDV Hariç: 24,50 TL
Miktar:

Özgür Taburoğlu, kent efsanelerini zamanımıza ait “batıl” görünümler gibi anlatıyor. Batıl inanç ve takıntıları “başkası” denilen varlıkların tekrar kent hayatına dâhil olmasının belirtileri gibi tarif ediyor. Kent efsanesi gibi kısa anlatıları, toplumsal, kültürel, antropolojik tarafları olan ve ‘modern-sonrası’, ’endüstri-sonrası’, ‘geç kapitalizm’, ‘hakikat-sonrası’, ‘insan-sonrası’ gibi adlar alabilen zamanımıza ilişkin önemli işaretler gibi ele alıyor.

Batıl inançlar, eski zamanlarda veya uzak yerlerde yaşam süren insanlara ait “yanlış anlamalar”, “azgelişmiş düşünceler” sayılır çoğu zaman. Ama kent efsaneleri türünden kısa ve gizemli anlatılar, “alacakaranlığa” yönelik değişmeyen güncel bir ilgiyi fark etmemizi sağlar. Hızlı ve karmaşık kent hayatında mitolojik, metafizik veya tinsel nitelikte arayışların muhtemel bir cevabı olarak bu efsaneler, en akılcı yaşam biçimlerinde bile saklı bilinçdışını, batıl inançları, takıntıları ayırt etmemizi mümkün kılar. Bu öyküler çok farklı biçim ve içerikler kazanabilir: Komplo teorileri, kişisel gelişim öğretileri, yeni ve ilginç olana dönük modern ilgi, hız tutkusu, moda, aşırı spor ve eğlenceler, değişen şiddet türleri, fanatizm, fetişler, kariyer tutkusu, türlü fobiler, saplantılar, ruhsal sürçmeler, gizemli bulmacalar...


  • Yazar: Özgür Taburoğlu
  • Kitabın Başlığı: Kent Efsaneleri: Zamanımızın Batıl İnançları ve Takıntıları
  • Yayına Hazırlayan: Ufuk Coşkun
  • Kapak Tasarımı: Harun Ak
  • Dizi Bilgisi: Doğu Batı Yayınları - 65; Sosyoloji Dizisi - 17
  • Basım Bilgileri: 2. Basım / Eylül 2020 [1. Basım / Mayıs 2011]
  • Sayfa Sayısı: 280
  • ISBN: 978-975-8717-71-2
  • Kapak Resmi: Jean Baudrillard, Paris, 2002.
  • Boyutları: 13,5 x 21

Bu kitabın detaylı "İçindekiler" bölümünü buradan ve kitaptan bir bölümü buradan okuyabilir ve .pdf formatında indirilebilirsiniz.

Özgür Taburoğlu

Burslu olarak okuduğu Bilkent Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden 1997 yılında mezun oldu. Bilgisayar mühendisi olarak Ankara’da çalışıyor. Hacettepe Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü'nde 2018 yılında doktorasını tamamladı. Yayımlanan çalışmaları:

− Dünyevi ve Kutsal: Modernlerin Maneviyat Arayışları (Metis, 2008)
− Kent Efsaneleri: Zamanımızın Batıl İnançları ve Takıntıları (Doğu Batı, 2011)
− Resim, Söz ve Yazı: İmge Yaratmanın ve Bozmanın Yolları (Doğu Batı, 2013)
− Boşluk, Aşırılık ve Keyfilik (Doğu Batı, 2016)
− Nazar: Başkası Nasıl Görür? (Doğu Batı, 2017)
− Tanpınar Sözlüğü: Şahsi Bir Masalın Simgeleri (Doğu Batı, 2019)
− Vicdan: Başkası Olarak Kendisi (Doğu Batı, 2019)

WhatsApp Destek Hattı