• Estetik Anlayış

Estetik Anlayış

  • 42,00 TL
  • 29,40 TL


  • Stok Durumu: Stokta var
  • 24 Saatte Kargoda


Etiketler: kitaplar

 Sanatın, güzel-çirkin karşıtlığını aşıp, dünyaya ve in­sana yöneldiği, bir değerler çokluğunu gerçekleştiren bir eylem olarak görüldüğü çağda, özne merkezli psi­kolojik yaklaşımın estetik bilimi için yetersiz kalacağı açıktır. Etik alandaki fenomenolojik çalışmalar, iyi- kötü değer yargıları karşıtlığını aşarak değerler çoklu­ğuna dayanan, içerikli değer etiğinin kurulmasını sağlamıştı. Bunun gibi estetik alandaki fenomenolo­jik araştırmalarla da değerlere dayanan bir estetik ku­rulmalıydı. Estetik, temelini sanat yapıtının kendi­sinde, sanat nesnesinde bulan değerlerin bir bilimi olacaktır.

İşte bu kitap, estetik bilimin ayrı bir bilim dalı olarak kurulma çabalarının başladığı 19. yüzyılın ikinci yarısından başlayarak, estetiğe ve sanat görüş­lerine yerleşmiş olan türlü sanat dışı tutumları göster­mek ve sanat nesnesine yönelik bir değerler estetiğine giden yolları açmak istiyor.

Ayrıca kitapta, sanat yapıtı karşısındaki yanlış tutumları, yanlış estetik görüşleri çözümleyerek, kişi­yi sanat yapıtının kendisine götürecek yollar göste­riliyor. Sanat yaşamında insanın, kendi ruhsal çıkma­zı ve kısır-döngüden kurtularak varoluşuna doku­nan, onu sarsan ve mutlu kılan sanat değerlerine açıl­ması araştırılıyor. Sanat değerlerini sanat yapıtında gören, sanat yapıtındaki değerleri fenomenolojik yöntemle çözümleyen ontolojik bir estetiğin temelleri anlatılıyor.    
 

  • Çeviren: Tomris Mengüşoğlu
  • Felsefe
  • 132 Sayfa
  • Ebat: 14 x 21
  • Eylül 2015
  • ISBN: 978-605-5063-43-6
İÇİNDEKİLER
 
 
Kitabın Yazarı ve Yaşam Sözcüğü Üzerine Çevirenin Önsözü

Önsöz

Sanat Yaşamında Amatörlük

Sanatta Yüzeysel ve Derin Etki

Sanatın Ruhsal Anlamı

Fenomenolojik Estetik

Dizin

Moritz Geiger (1880-1937)

Alman düşünür. Frankfurt’ta doğdu. Edmund Husserl’in öğrencisi olan Geiger, fenomenolojinin yanısıra psikoloji, epistemoloji ve estetik alanlarında çalıştı. Münih’teki fenomenologlar grubu üyeliğinin yanında Amerikalı bir fenomenolog olarak da ün kazandı. 1923-1933 yıllarında Göttingen Üniversitesi’nde felsefe profesörlüğü yaptı. Nazizmin ortaya çıkışıyla Almanya’yı terk edip hayatının son yıllarını Birleşmiş Devletler’de geçirdi ve bu ülkede yaşamını yitirdi. Çağın ruhsuzlaşmasıyla sanat anlayışının bozulduğunu dile getiren Geiger, estetik konusuna yeni kavramlar kazandıran en önemli yazarlardan biridir. Erken ölümüyle Die Bedeutung der Kunst (Sanatın Önemi) gibi önemli çalışmaları yarım kalmıştır. Fenomenoloji alanında Beiträge zur Phänomenologie des ästhetischen Genusses (1913), “Alexander Pfänders methodische Stellung,” Neue Münchener Philosophische Abhandlungen (1930) gibi önemli çalışmaları.