İndirim

Fragmanlar

Novalis

Stok Durumu: Stokta Var

23,00 TL 16,10 TL
KDV Hariç: 16,10 TL
Miktar:
Etiketler: kitaplar

Novalis için felsefe bir yurt özlemidir. Felsefe her yerde evinde olabilme isteğidir. Böyle bir filozof olarak doğmuştu Novalis. Nesneleri, sebepten sebebe el yordamıyla ilerleyip bir ip merdiveniyle derine inercesine incelemek tarzındaki eğilimi, onu filozof kılan asıl şeydi. Nesnenin dış yüzüne takılı kalmak, onun için iyiden iyiye imkânsızdı; görünmez bir madde, onun zekâsını her yerde en içlere doğru yönel­tiyordu. Böylece filozoftu, her zaman, her an, bütün gücüy­le, insan olduğu kadar; bu nedenle de savaştığı ve hayatın­da ona karşı davrandığı bir teoriyle karşılaşmamıştı. Felse­fesi, tıpkı şiiri gibi onun hayatıydı: Hayatta öğrenilmiş, ha­yata uygulanmıştı.

Alman romantikleri Novalis için "atomlar hâlinde şiir ya­zar" diyordu. Onun fragmanları ise, ateşli toplar gibi güzel sıçrayışlarla yükseliyordu, karanlık gökyüzüne yumuşak bir aydınlık bırakarak...

"Rüyamızda rüya gördüğümüzü görüyorsak, uyanmak üzereyizdir. "

"Ölüm, bütün öteki kendini aşmalar gibi daha hafif bir var­lık yaratan bir kendini veriştir."

İnsan bu sözlerde temellendirilemeyen bir öz sezer ve bu ö­zü yakalamak ister; ama bunlar aynı zamanda insanın araştırmaksızın gözü kapalı kendini vermek istediği bir nefes müziktir.

Novalis özdeyişlerinde şiirden, felsefeye, ölümden kendi birlik düşüncesine romantik bir dünyanın bakış açısını bir şair-düşünür olarak yetkinlikle dile getirir.

 

  • Çeviren: Gürsel Aytaç
  • Edebiyat
  • 173 sayfa
  • ebat: 14x21
  • ISBN: 978-605-5063-09-2
WhatsApp Destek Hattı