• Geziler

Geziler

 • 190,00 TL
 • 133,00 TL


 • Stok Durumu: Stokta var
 • 24 Saatte Kargoda

Doğa gezgini, doğa yazarı, doğa bilimci ve doğal yaşam eylemcisi Henry David Thoreau, 19. yüzyıl Amerikası’nın en önemli entelektüellerindendir. Amerikan İç Savaşı öncesinin tarihsel koşullarında ve hızlı bir sanayileşme döneminde, kendi tabiriyle “en can alıcı devirde” yaşamış, bireysel ve toplumsal ilkeler için Doğa’yı şaşmaz bir referans olarak görmüş, esaslı, güçlü bir yaşamı Doğa’daki İnsan üzerinden ortaya koymanın yollarını aramıştır. Thoreau için İnsan’ın dünyada kendini konumlandırması, sağlıklı bir bedenin duyum, eylem, bilgi, içgüdü üzerinden Doğa’yla yoğun bir bağ kurmasını ve bundan türeyecek esrik bir bilince başvurmasını gerektirir. Düşünce ve eylem tarzı Thoreau’yu Transandantalizmin kalbine yerleştirir.

Harold Bloom’a göre Thoreau, “Emerson’ın başlıca yapıtlarındandır.” Emerson’a göre ise “anti-öğrencisi” “etiyle kemiğiyle ve dikbaşlı Sakson inancıyla onun etiğinin birebir karşılığıdır” ve “Thoreau’dan daha gerçek bir Amerikalı var olmamıştır.”

Yazarın ölümünden sonra yayımlanan ilk kitabı Geziler, kültürün kapalı çevriminden dışarıya uzanan doğa ve yürüyüş denemelerinin yanı sıra Emerson’ın kaleme aldığı bir Thoreau portresinden oluşuyor.

Notlandırılmış tam metin olarak Türkçeye ilk kez çevrilen Geziler, gerek “Amerikan Rönesansı”na gerek doğa tarihi ve ekolojiye ilgi duyan okurlar için vazgeçilmez bir eser ve doğa yürüyüşçüleri için de bir başucu kitabı.


 • Yazar: Henry David Thoreau
 • Kitabın Başlığı: Geziler
 • İngilizce Metin: Excursions
 • Çeviren: Aytek Sever [İngilizce]
 • Yayına Hazırlayanlar: Taşkın Takış, Ufuk Coşkun
 • Kapak Tasarımı: Mr. Z & Z
 • Dizi Bilgisi: Doğu Batı Yayınları - 423; Edebiyat Dizisi - 93
 • Basım Bilgileri: 1. Basım: Mayıs 2024
 • Sayfa Sayısı: 291
 • ISBN: 978-625-8123-87-6
 • Boyutları: 13,5 x 21
 • Kapak Resmi: Sırt Çantalı Adam, Winslow Homer, 1873. Cooper Hewitt Koleksiyonu, Smithsonian Tasarım Müzesi.


Önsöz

Eserin Türkçe Basımı için Çevirmenin Notu


Geziler

Massachusetts’in Doğa Tarihi

Wachusett’e Yürüyüş

Hancı

Bir Kış Yürüyüşü

Orman Ağaçlarının Döngüsü

Yürümek

Sonbahar Renkleri

Yabani Elmalar

Gece ve Ay Işığı


Thoreau
: Yaşamöyküsel Portre
     Ralph Waldo Emerson

Henry David Thoreau (1817-1862)

Amerikalı yazar, şair, doğa bilimci, düşünür, eylemci. Massachusetts, Concord’da doğdu ve hayatının büyük kısmını bu kasaba ve civarında geçirdi. 1837’de Harvard Üniversitesi’nden mezun oldu; çeşitli meslek ve zanaatlarla uğraşsa da asıl işi daima doğa gezginliği ve yazarlıktı. Genç yaştan itibaren Ralph Waldo Emerson ve çevresinden etkilendi, ama güçlü karakteri sayesinde kendi yolunu çizdi. 1845’te Walden Gölü’nün kıyısında bir kulübe inşa etti ve iki yıllık bir orman hayatı deneyimi yaşadı, bundan yola çıkarak ünlü yapıtı Waldenı kaleme aldı. Sağlıklı ve doğru bir yaşam etiği ve poetikası kurmak için insanın tüm benliğiyle Doğa’ya dolaysızca yönelmesi, Doğa’daki İnsan olması gerektiğini savundu. Benimsediği toplumdan uzak, doğaya yakın yaşam tarzıyla bir model oluşturdu; “Sivil İtaatsizlik” ve “İlkesiz Yaşam” gibi yazılarıyla toplum eleştirisinin de çarpıcı örneklerini verdi. New England Transandantalizminin hem sembolik hem de ayrıksı figürlerinden biri olan Thoreau, çevreci hareketin de öncüsü sayılır. Yaşarken denemeleri, şiirleri, edebiyat incelemeleri, konferansları ve çevirileriyle ancak sınırlı bir etki yaratan ve kitaplarından yalnızca A Week on the Concord and Merrimack Rivers (1849) ve Waldenı (1854) yayımlatabilen yazar, daha sonra basılan yapıtlarıyla Amerikan ve Dünya edebiyatının devlerinden birine dönüştü. Notlandırılmış tam metin olarak Türkçeye ilk kez çevrilen Geziler (Excursions, 1863) yazarın ölümünden sonra yayımlanan ilk kitabıdır ve doğa ve yürüyüş üzerine denemelerden oluşur. Thoreau’nun diğer yapıtları, The Maine Woods (1864), Cape Cod (1865), A Yankee in Canada (1866) ve Princeton University Press tarafından basılan toplu eserlerinin büyük kısmını oluşturan günlükleridir. Etkilediği çok sayıda önemli isim arasında G. Eliot, John Muir, L. Tolstoy, M. Gandhi, Emma Goldman, Charles Ives, Martin Luther King ve B.F. Skinner sayılabilir.

Aytek Sever

Şair, çevirmen. Bazılarını İşaret Ateşi websitesi üzerinden e-kitap olarak yayımladığı Hiperbor, Siòn, Moto Perpetuo, Anka, Omega adlı şiir toplamlarının ve Fluke adı altında bir araya getirdiği İngilizce şiirlerinin yanı sıra, Emerson, Thoreau, Whitman, Tagore, Kandinsky, D.H. Lawrence ve G. Stein çevirileri vardır. Iowa Üniversitesi (UI) International Writing Program (IWP) bünyesinde WhitmanWeb üzerinden yayımlanan “Song of Myself in Turkish” projesinin çevirmenidir. C. Domínguez, H. Saussy ve D. Villanueva’nın ortaklaşa çalışması Karşılaştırmalı Edebiyata Giriş’i Türkçeye aktarmıştır.