• Bilimsel Bir Kültür Teorisi

Bilimsel Bir Kültür Teorisi

 • 155,00 TL
 • 108,50 TL


 • Stok Durumu: Stokta var
 • 24 Saatte Kargoda

20. yüzyılın en önemli antropologlarından biri olan Bronislaw Malinowski, özellikle yaptığı saha araştırmalarıyla, ilkel insana karşı beslenen kötü bakış açısını yerle bir etmiştir. O döneme kadar yalnızca vahşi yaratıklar olarak görülen ilkellerin de düşünebilen varlıklar olduğunu göstererek beşerî incelemelerde büyük bir algı kırılmasına sebep olmuştur. Katılımcı gözlem yöntemini geliştirerek araştırmalarını daha güvenilir kılmış ve Viktoryen dönemin “masa başı filozofları”na ağır bir darbe vurmuştur.

Malinowski’ye göre bilim yasaların mevcudiyetini göstermekte, gözlem ve deney için bir çalışma alanı oluşturmakta ve pratik uygulama ile akademik söylem üzerinde bir kontrol sağlamaktadır. Kültür incelemelerinde insanın bedensel ihtiyaçlarının temel alınması gerektiği bu kitapta sıkça vurgulamaktadır. İnsan yapımı nesnelerin ve fizyolojik ihtiyaçlar ile kültürel performansın arasındaki ilişki, işlev teorisiyle açıklanmakta ve bu, kültür teorisinin bilimsel incelenmesinde temel rol oynamaktadır. Malinowski’ye göre toplumsal yaşamın özü işbirliğinde yatmaktadır, bu yüzden dünyanın her yerinde insanlar örgütlü bir şekilde hareket etmektedir. Örgütlenmeyi insanlığı bir araya getiren geleneksel değerler kümesini oluşturan “kurum” kavramıyla ifade eder ve böylece, kurumsal analiz ve işlev analizi ile birlikte kültürü bilimsel bir yöntemle inceler. Bunlardan yola çıkarak Malinowski’nin vardığı sonuç şudur: “Yaşadığımız, deneyimlediğimiz ve bilimsel olarak gözlemleyebildiğimiz kadarıyla kültürün ana unsuru, insanların kalıcı gruplar halinde örgütlenmesidir.”


 • Yazar: Bronislaw Malinowski
 • Kitabın Başlığı: Bilimsel Bir Kültür Teorisi
 • Orijinal Başlık: A Scientific Theory of Culture
 • Çeviren: Deniz Uludağ [İngilizce]
 • Yayına Hazırlayan: Ufuk Coşkun
 • Kapak Tasarımı: Mr. Z & Z
 • Tasarım Uygulama: Aziz Tuna
 • Kapak Resmi: “Mask”, Kuzey Peru, MS 200-700.
 • Dizi Bilgisi: Doğu Batı Yayınları - 146; Antropoloji Dizisi - 7
 • Basım Bilgileri: 2. Basım / Ekim 2020 [1. Basım / Nisan 2016]
 • Sayfa Sayısı: 182
 • ISBN: 978-605-9328-14-2
 • Boyutları: 13,5 x 21

Bilimsel Bir Kültür Teorisi

I. Bilimsel Bir Araştırma Konusu Olarak Kültür

II. Beşerî Bilimin Kısa Bir Tanımı

III. Antropolojinin Kavram ve Yöntemleri

IV. Kültür Nedir?

V. Örgütlü Davranış Teorisi

VI. Somut ve Soyut Örgütlü Davranış

VII. İşlevsel Kültür Analizi

VIII. İnsan Doğası Nedir? (Kültürün Biyolojik Temeli)

IX. Kültürel İhtiyaçların Kökeni

X. Temel İhtiyaçlar ve Kültürel Tepkiler

XI. Türev İhtiyaçların Yapısı

XII. İnsan Kültürünün Bütüncül Zorunlulukları

XIII. Araçsal Olarak Tamamlanan Yaşamsal Süreç


İşlev Teorisi

I. Embriyoloji ve Doğumbilim

II. İşlevselciliğin Genel Aksiyomları

III. İşlevin Tanımlanması

IV. İşlevselciliğe Dair Genel Bir Yaklaşım

V. Kültürel Analizin Meşru Ayırımları

VI. Bir Kurumun Yapısı

VII. İşlev Kavramı

VIII. İhtiyaçlar Teorisi

IX. Sonuç


Dizin

 

Bronislaw Malinowski (1884-1942)

1884 yılında Polonya’nın Krakôw şehrinde dünyaya geldi. Babası üniversitede dilbilimci ve felsefe profesörü, annesi ise toprak sahibi bir ailenin kızıydı. Aristokrat bir ailede yetişen Malinowski, üniversitede matematik ve fizik gibi alanlarda uzmanlaştıktan sonra 1908 yılında Cracow Üniversitesi’nde doktora unvanı aldı ve Leipzig Üniversitesi’nde iki yıllık yüksek eğitim programına katıldı. O yıllarda Malinowski’nin halk psikolojisine duyduğu ilgi Wilhem Wundt’un etkisiyle kültürel antropolojiye kaydı. Bu şekilde tanıştığı İngiliz antropolojisi onun Londra’ya gitmesine önayak oldu. British Museum’da araştırmalarda bulundu ve bu çalışmalarını LSE’de (London School of Economics) sürdürdü. Westermarck, Seligman, Frazer, Rivers ve Haddon’un çalışmalarından etkilenerek duyduğu bu ilgiyi 1916 yılında Londra Üniversitesi antropoloji bölümünden aldığı doktora unvanıyla bir üst seviyeye taşıdı.
 
Malinowski, 1914 yılında saha araştırması için İngiltere’den ayrılarak Yeni Gine, Kuzeybatı Melanezya ve Avustralya’ya gitti. Dört sene boyunca belirli aralıklarla bu bölgelerde farklı kabileleri gözlemledi. Trobriand Adaları’nda yaptığı çalışmalar, modern antropoloji araştırmalarının temelini oluşturdu. Malinowski saha araştırmasına devam ederken ilk etnografik yazısı 1915 yılında The Natives of Maliu (Maliu Yerlileri) başlığıyla yayımlandı. 1918 yılında Avrupa’ya döndü, sahadaki gözlemlerini kaleme almaya başladı. 1922 yılında Argonauts of the Western Pacific (Batı Pasifik Argonotları) adlı çalışması yayımlandı. Malinowski’nin yerlilerle ilgili bu detaylı çalışması onun antropoloji alanında ününü arttırdı. 1926 yılında Crime and Custom in Savage Society (Yabanıl Toplumda Suç ve Gelenek) ve 1929 yılında Sexual Life of Savages in Northwestern Melanesia (Kuzeybatı Melanezya’daki İlkel Toplumların Cinsel Yaşamı) yayımlandı ve büyük ses getirdi.

1927 yılında LSE’de kendi bölümünün önde gelen isimlerinden birisi olan bu genç profesör Hogbin, Kaberry, Powdermaker, Richards ve Schapera gibi birçok yeni dönem antropologlarını yetiştirdi. Bu yıllarda ABD’de birçok üniversiteyi ziyaret etti ve çalışmalar gerçekleştirdi. Ayrıca 1926 yılında Arizona’da Hopileri, 1934 yılında, Doğu Afrika’da Bemba ve Chaggaları ve Meksika’da Zapotekleri yerinde gözlemleme fırsatı buldu. 1938 yılında ABD’ye gitti ve Yale Universitesi’nde ders vermeye başladı. 16 Mayıs 1942’de geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. 

İndirimli Setler

Antropoloji Dizisi

İndirimli Fiyat: 982,80 TL 1.092,00 TL

Kazanç: 109,20 TL

Mevcut Seçenekler: