• Sosyoloji ve Antropoloji

Sosyoloji ve Antropoloji

 • 135,00 TL
 • 94,50 TL


 • Stok Durumu: Stokta var
 • 24 Saatte Kargoda

Marcel Mauss’un insan bilimlerine büyük katkı sağlayan klasik çalışması, ilk defa ve kapsamlı biçimde Türkçe’de. Sosyoloji ve Antropoloji, insanla ilgilenen herkesin her zaman başvurabileceği önemli bir kaynak.

Mauss, mitoloji, dilbilim, etnografya, psikoloji, din, hukuk ve ekonomi alanlarında olağanüstü bilgi birikimiyle yazısız toplumların dünyasına yolculuk yapmaktadır. Büyünün, dinin, bu ikisi arasındaki ilişkilerin ve bunun toplumların organizasyonunda oynadığı rolün analizine yer verilen bu kitapta, ilkel denilen toplumlar ile uygar toplumlar arasındaki derin tarihsel bağlantılar ortaya konulmaktadır. Özel anlamda bireylerin, genel anlamda toplulukların doğayla ve birbirleriyle olan ilişkileri, mücadeleleri, toplumsallaşma araç ve yöntemleri (örneğin potlaçlar, değiş-tokuş ve armağanlar) ve bunun nasıl bir uygarlık süreci hâline dönüştüğü anlatılmaktadır. İnsanın kendini doğayı, ölümü, Tanrı’yı ve içinde yaşadığı topluluğu açıklama, yorumlama, anlamlandırma ve diğer taraftan hayatta kalma çabası olarak tanımlayabileceğimiz uygarlık süreci, bu kitapta, büyü, din, tabu ve mana türünden olguların bir sentezi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Claude Lévi-Strauss’un kapsamlı bir önsözüyle başlayan bu kitap, antropoloji ve sosyoloji öğrenimi için olmazsa olmaz bir yere sahiptir ve bu konuda büyük bir boşluğu doldurmaktadır.


 • Yazar: Marcel Mauss
 • Kitabın Başlığı: Sosyoloji ve Antropoloji
 • Orijinal Başlık: Sociologie et anthropologie
 • Çeviren: Özcan Doğan [Fransızca]
 • Yayına Hazırlayan: Taşkın Takış
 • Kapak Tasarımı: Mr. Z & Z
 • Kapak Tasarım Uygulama: Harun Ak
 • Dizi Bilgisi: Doğu Batı Yayınları - 11; Antropoloji Dizisi - 1
 • Basım Bilgileri: 5. Basım / 2022[1. Basım / 2005]
 • Sayfa Sayısı: 663
 • ISBN: 978-975-8717-10-1
 • Kapak Resmi: “Baule Double-Mask, Côte d’ivoire”
 • Boyutları: 13,5 x 21

Bu kitabın detaylı "İçindekiler" bölümünü .pdf formatında buradan indirilebilirsiniz.

Georges Gurvitch'in kaleme aldığı "Birinci Baskı İçin Not (1950)" bölümünü .pdf formatında buradan indirilebilirsiniz.

Marcel Mauss (1872 - 1950)

Fransız sosyolog ve antropolog. Fransız etnoloji okulunun öncülerinden. Değiş tokuş biçimleri ile toplumsal yapı arasındaki ilişki üzerine karşılaştırmalı çalışmalarıyla tanınır. Özellikle armağan, potlaç, büyü, ben kavramı, yas törenleri konusunda yaptığı çalışmalarla Claude Lévi-Strauss, A. R. Radcliff-Brown, E. E. Evans- Pritchard ve Melville J. Herskovits gibi birçok ünlü sosyal bilimciyi etkilemiştir. Émile Durkheim'ın yeğeni olan Mauss, Durkheimcı okulun önemli temsilcisidir. Mauss Bordeaux Üniversitesinde felsefe eğitimi aldı. 1897-1898 yıllarında Leiden, Breda ve Oxford üniversitelerini ziyaret etti. 1900-1902 arasında Paris'te Sanskritçe ve Hintçe metinler üzerinde araştırmalar yaptı. Bir dönem L’Année Sociologique dergisinin yayın yönetmenliğini üstlenmiş, 1925’te Paris Üniversitesi Etnoloji Enstitüsü’nün kurulmasına katkıda bulunmuştur. Mauss, Melanezya, Polinezya ve Kuzey Amerika'daki değiş tokuş ve sözleşme biçimlerini konu alan yapıtlarında, armağan verme, alma ve armağana karşılıkta bulunma, din, hukuk, ekonomi, mitoloji ve başka yönlerden incelemiştir. Eserlerinde toplumsal olgulara sistemli bir bütünlük içinde yaklaşmıştır.

Başlıca Yapıtları: Kurbanın Doğası ve İşlevi Üzerine Deneme (Essai sur la nature et la fonction du sacrifice), Armağan: Arkaik Toplumlarda Mübadelenin Şekilleri ve Nedenleri (Essai sur le don, forme et raison de l’echange dans les sociétés archaïques), Dinler Tarihi Üzerine Çeşitli Yazılar (Mélanges d’histoire des religions), Etnografya Elkitabı (Manuel d’ethnographie).

Özcan Doğan

Çevirmen, redaktör, yazar. 1981 yılında doğdu. Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. NotosBirikimBirgün PazarÖzgür Edebiyat, Öykü Gazetesi ve başka platformlarda öykü, eleştiri ve yazıları yayımlandı. Çevirdiği kitaplardan bazıları şunlardır: Alexis de Tocqueville, Amerika’da Demokrasi I-II; Marcel Mauss, Sosyoloji ve Antropoloji; Jacqueline Russ, Avrupa Düşüncesinin Serüveni; France Farago, Sanat; Serge Gruzinski, Orada Saat Kaç?; Pierre Hadot, Plotinos ya da Bakışın Saflığı (Doğu Batı Yayınları). Özcan Doğan’ın Bay How Ne Yapmalı?Bunun Konumuzla Bir İlgisi Yok ve Kendime İyi Geceler adlı üç öykü kitabı, Yeryüzünden Sesler ve Ayakları Pürdikkat Refakatçi Haydutlar adlı iki romanı var.

İndirimli Setler

Antropoloji Dizisi

İndirimli Fiyat: 400,80 TL 415,80 TL

Kazanç: 15,00 TL

Mevcut Seçenekler: