• Eski Çin’de Dinler

Eski Çin’de Dinler

  • 28,00 TL
  • 19,60 TL


  • Stok Durumu: Stokta var
  • 24 Saatte Kargoda


Etiketler: kitaplar

“Evrene dair meseleler Çinli filozoflar için hiçbir zaman zorluk teşkil etmedi. Her şey başlamadan önce Hiçlik vardı. Yıllar geçtikçe Hiçlik, Birlik’e dönüştü, Büyük Monad haline geldi. Daha uzun bir süre sonra Büyük Monad, temelde Erkek ve Dişi olmak üzere doğa içerisinde İkilik yarattı ve sonra, biyolojik türeme süreciyle birlikte görünür bir evren var oldu.”

Çin mitolojisinde genel mânâda kabul gören bu yaratılış mitine göre her şey böyle başladı. İlk varlıktı kâinatı yaratan P’an Ku. Sonra insanlar tabiatı gözlemledi, kendi eylem ve davranışlarını doğal olaylara benzetmeye çalıştı; korktuğu, yaranmaya çalıştığı Tanrılar var etti, kimi zaman soyuttular, fakat çoğunlukla insan suretinde ve özellikle de erkek, baba figürlerine sahip(ti)ler. Devamlı kehanetlerde bulunuldu, methiyeler düzüldü, kurbanlar adandı, hürmeti ortaya koymak adına ritüeller sergilendi… Sonra bilinmezcilik benimsendi, Tanrılar bir yana artık onların elçileri de belirmişti, daha fazla insan ve hayvan kurban edildi, çok Tanrı tek Tanrı oldu… 

İşte böylece tamamen kendinden farklı olduğunu düşündüğü Çin’le büyük ortak noktalar buldu Batı. Birbirine uzak olduğu farzedilen noktalar arasındaki bağı kurmada önemli bir rolü olan ve Çin dinlerine dair Batı’da 20. yüzyılda yapılan ilk çalışmalardan biri Eski Çin’de Dinler.

 

  • Çeviren: Deniz Uludağ
  • Dinler Tarihi
  • 61 Sayfa
  • Ebat: 14 x 21
  • Ekim 2017 
  • ISBN: 978-975-2410-82-4

İÇİNDEKİLER

 

Çevirmenin Önsözü

I. Eski İnançlar

II. Konfüçyüsçülük

III. Taoculuk

IV. Materyalizm

V. Budizm ve Diğer Dinler

Herbert Allen Giles

Çin dili ve kültürü uzmanı Herbert Allen Giles, 8 Aralık 1845’te Oxford’da dünyaya geldi. Londra’nın köklü okullarından biri olan Charterhouse’da eğitim gördü. 1876-1892 yılları arasında Çin’de değişik makamlarda konsolosluk hizmetleri yürüttü. Çin’den döndükten sonra, 1897 yılına kadar İskoçya’nın Aberdeen kentinde yaşadı. Sir Thomas Francis Wade’in halefi olarak Cambridge Üniversitesi’nde Çince profesörü olarak görevlendirildi ve 1932 yılına kadar buradaki koltuğunda oturmaya devam etti. Yıllar boyunca Çin diliyle ve kültürüyle ilgili çeşitli kitaplar yayınladı, bunların çoğu 20. yüzyılın ikinci yarısında benimsendi. Wade tarafından geliştirilen Wade-Giles sistemini sabırlı uğraşıları sonucunda 1892 yılında yayınladığı Çince-İngilizce Sözlük ile kabul ettirmeyi başardı. Ayrıca Giles, A Chinese Biographical Dictionary (1898), A History of Chinese Literature (1901), The Civilization in China (1911) ve China and The Manchus (1912) gibi önemli eserler üretti. Gerçekleştirdiği çalışmalarıyla Doğu ve Batı arasında kültürel bir köprü inşa etmeyi başaran Herbert Allen Giles, 13 Şubat 1935 tarihinde Cambridge’de hayata gözlerini yumdu.