İndirim

Feodal Toplum

Marc Bloch

Stok Durumu: Stokta Yok

41,70 TL 31,30 TL
KDV Hariç: 31,30 TL
Miktar:

XX. yüzyıl tarihçiliğini temelden dönüşüme uğratan Marc Bloch, kendi alanında çığır açıcı bir birikimi bu kitabıyla göz önüne seriyor. Feodal Toplum, Orta Çağ üzerine yazılmış yapıtların en bilinenidir.

Avrupa tarihinin can damarı yoklandığında ortaya çıkacak en önemli meselelerden birisidir “feodalite” kavramı. Nasıl ki Hıristiyanlık ve Rönesans kültürü anlaşılmadan Avrupa tarihi yazılamazsa, Feodalite de aynı oluşumun üçüncü sacayağıdır ve bu üçgen tamamlanmadan Avrupa tarihini inceleyebilmek mümkün değildir. Eğer 'feodal' kelimesi bugün hak ettiği bir çerçeveyi yakalamışsa bunda Marc Bloch'un kuşkusuz büyük bir payı vardır.

Feodal Toplum'da Avrupa tarihini şekillendiren temel olaylar ve kurumlar üzerinde durulmaktadır. Orta Çağın diline ve kültürüne ustalıkla nüfuz eden Marc Bloch, kullandığı yüzlerce materyalden klasik dillere ve kaynaklara olan hâkimiyetiyle çeşitli zaman dilimlerinden olağanüstü bir sentez çıkarabilme başarısını yakalamıştır. Bu sentez Avrupa'nın ruhu ve değerleri, onu diğer toplumların gelişiminden farklı kılan kimliğidir.

Feodal Toplum'da büyük göç dalgaları, barbar istilaları, imparatorlukların yükselişi ve parçalanışı, krallıklar, vassal-senyör ilişkileri, toprak ve fiefler, soylu sınıflar, şövalyeler, edebiyat, din, hukuk, ticaret ve kültür hayatı birbirinden kopuk ögeler olarak değil, geniş konu yelpazesi içerisinden, nedenleri ve sonuçlarıyla birlikte ele alınmaktadır. Ve tüm zamanları, yüzyılları aşan bir çizgiye yerleşerek geçmişten bugüne nasıl gelindiği en somut adımlarıyla okura sunulmaktadır.

  • 786 sf.
  • ISBN: 978-975-8717-12-5
  • Ebat: 14x21
  • Yayın Tarihi: Haziran 2015