• Genç Plinius'un Mektupları

Genç Plinius'un Mektupları

 • 125,00 TL
 • 87,50 TL


 • Stok Durumu: Stokta var
 • 24 Saatte Kargoda

İlk dört kitabı burada sunulan ve aslen on kitaptan oluşan Mektuplar (Epistulae), Genç Plinius'tan günümüze kalan iki eserden biri olma özelliğini taşır. Söz konusu diğer eseri, konsüllüğe atanması vesilesiyle İmparator Traianus huzurunda yaptığı ve Panegyricus olarak yazıya dökülmüş olan uzun övgü konuşmasıdır. Kayda değer çalışmalar olduğu tahmin edilen diğer söylevleri ise elimize ulaşmamıştır.

Genellikle gayrıresmî bir havada, hoşsohbet bir üslupla ve coşkun bir ruh haliyle yazılmış olan bu mektuplar, tarih sırası gözetmemektedir. Genç Plinius'un havadis paylaşma merakını, günlük olayları arka planlarıyla anlatma alışkanlığını ve anekdotları kullanmaya olan yatkınlığını ortaya koymaktadır. Yetkin bir avukat ve yargıç olarak mesleğine gösterdiği dürüst bağlılık; hayırseverlik çabaları; temel eğitime, edebiyat çalışmalarına, güzel, etkili ve nükteli konuşmaya verdiği önem; ve erdemli bir vatandaş olarak davranışa gösterdiği özen, bu eserde dikkat çekici unsurlardır. Genç Plinius, kentli (urbanus) bir Romalının bütün belirgin özelliklerini, kişiliğinde toplamış biridir. Yaşamının, bizim açımızdan özel ve ilgi çekici bir yanı da, son görev yerinin (aynı zamanda öldüğü yer olduğu da tahmin edilen) Anadolu toprakları olmasıdır.   


 • Yazar: Gaius Plinius Caecilius Secundus
 • Kitabın Başlığı:  Genç Plinius'un Mektupları
 • Orijinal Başlık: Epistulae (I-IV)
 • Çeviren: Levent Keskin [Latince]
 • Yayına Hazırlayan: Taşkın Takış
 • Kapak Tasarımı: Harun Ak
 • Dizi Bilgisi: Doğu Batı Yayınları - 225; Edebiyat Dizisi - 56
 • Basım Bilgileri: 1. Basım / Kasım 2018
 • Sayfa Sayısı: 176
 • ISBN: 978-605-2133-57-6
 • Kapak Resmi: Genç Hadrianus’un nezaretinde tüccarlar Traianus’a şükranlarını sunarken, Roma Uygarlığı Müzesi.
 • Boyutları: 14 x 21

Önsöz
Giriş

Genç Plinius’un Mektupları

Kitap 1
Kitap 2
Kitap 3
Kitap 4

Lûgatçe
Kaynakça

Önsöz

 

İlk dört kitabının çevirisini sunduğum Genç Plinius’un Epistulae (Mektuplar) adlı eserinin Latince kaynak metni için Betty Radice’in Pliny, Letters and Panegyricus, ed. Jeffrey Henderson, Harvard University Press, 1969, Loeb temel alınmıştır. Radice’in kullandığı metin ise, Sir R. A. B. Mynors’ın 1963 yılı Oxford metinlerine dayanmaktadır. Mynors’ın esas aldığı üç el yazması “Nine-book”, “Ten-book” ve “Eight-book” versiyonları olarak bilinir.

Latince metnin yorumlanmasında P. G. Walsh, Pliny The Younger - Complete Letters, Oxford University Press, 2006’dan ayrıca yararlandım.

Bu çeviriye karar vermemde, Eski Roma’da kentli yaşam biçimini (urbanitas) çalıştığım doktora tezim sırasında, yazılarındaki insancıl, adaletli ve nükteli yaklaşımıyla ilgimi çeken Genç Plinius’u daha fazla tanıma isteğim rol oynadı. Yazarın bir tür otobiyografisi olarak da niteleyebileceğimiz Epistulae, tamamı on kitaptan oluşan bir eserdir. Kimisi toplumsal kimisi de tamamen kişisel içerikli bir dizi farklı konuya değinen bu mektupların yazarı; gerek dost canlısı, eğitimli ve rahat anlatımıyla, gerekse de bilgi, tecrübe, görgü ve gözlem aktarmayı seven özelliğiyle, yaşadığı dönemin ruhunu merak edenler için, belli bir perspektif sunabilmektedir.

Öğrenciliğim süresince olduğu gibi şimdi de bana verdikleri ışık ve destekle her zaman minnet duyacağım sevgili hocalarım Prof. Dr. Bedia Demiriş ve Prof. Dr. Çiğdem Dürüşken ile gösterdikleri sabır için aileme teşekkür ediyorum. Bu çeviriyi, insan uygarlığının yapıtaşı olarak gördüğüm bütün öğretmenlere adıyorum.

 

İstanbul, 2018
Levent Keskin

 

Gaius Plinius Caecilius Secundus (MS 61 - MS 112)

Latin Edebiyatı tarihinde Genç Plinius olarak bilinen Gaius Plinius Caecilius Secundus, MS 61 yılında Comum’da (günümüzde İtalya topraklarında olan Como şehri) süvari sınıfından varlıklı bir ailenin mensubu olarak doğdu. Nüfuzlu bir devlet adamı ve iyi bir edebiyatçı olan dayısı Yaşlı Plinius’un himayesinde, içlerinde Quintilianus’un da bulunduğu seçkin hocalardan eğitim aldı; geniş ve üst düzey bir çevre edindi. Dayısını MS 79’da Vesuvius’un (Vezüv Yanardağı) patlaması sırasında yitirdi. Mali konulara vâkıf hukukçu kimliğiyle Senatus tarafından yargıç, müfettiş ve bilirkişi olarak görevlendirildi. Bunun yanısıra, çeşitli kamu kademelerinde tribunus, quaestor, praetor ve praefectus gibi önemli vazifelerde bulundu. MS 100 yılında konsüllüğe yükseldi. MS 109 yılında İmparator Traianus tarafından Anadolu’daki Bithynia-Pontus Eyaleti’ne proconsul yetkileriyle tayin edildi. İmparatorun özel elçisi olarak, eyaletin mali, bayındırlık, yerel yönetim ve dinî meseleleriyle ilgilendi. Ölümüyle ilgili kesin bilgi bulunmamakla birlikte, Traianus’la olan yazışmalarının âniden kesilmesiyle, MS 112’de Anadolu’daki görevi sırasında hayatını kaybettiği sanılmaktadır.

Levent Keskin

1987 yılında ODTÜ, İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Özel sektörde çalıştı. 2003-2007 yılları arasında İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri, Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans programını bitirdi. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde, 2010 yılında “Sürgün Sonrası Eserlerinde Ovidius’un Ruh Hali ve İmparator Augustus ile Çatışması” tezi ile yüksek lisans, 2015 yılında “Urbanitas’ı Anlamada Petronius’un Satyricon’u Üzerine Bir Karakter Çözümlemesi” tezi ile de doktora programlarını tamamladı.