• Deccal: Hristiyanlığa Sövgü

Deccal: Hristiyanlığa Sövgü

 • 90,00 TL
 • 63,00 TL


 • Stok Durumu: Stokta var
 • 24 Saatte Kargoda

İlk olarak 1895 yılında yayımlanan Deccal ile Nietzsche, Hıristiyanlıkla ilgili eleştirilerini altmış iki kısa bölümde açık ve net bir şekilde dile getirir. Daha önce tanrının öldüğünü duyuran yazar bu kitabında Hıristiyanlık değerlerinin, bu tür değerleri ortaya koymak için gerekli niteliklere sahip olmayan insanlar tarafından yaratıldığını söyler. Bu değerleri gerçeğe aykırı olarak niteler ve bunların insanı zayıf kıldığından bahseder. Ona göre insanlığı çürüten ve yok olmaya götüren, sonradan uydurulmuş bu değerlerdir. Dolayısıyla insanlığın kurtuluşu için muhakkak Hıristiyanlığın kökünün kazınması gerekir. Nietzsche’nin sözünü ettiği Deccal, Hıristiyan-olmayan-kişidir aslında; Hıristiyanlığın bütün yalanlarını reddeden ve kendi doğasını kabullenip onu çöküşe götürecek olan değerlerle savaşan kişidir. Nietzsche en nihayetinde, yalnızca tek bir gerçek Hıristiyanın varlığından söz eder; fakat onun da çarmıhta can verdiği gerçeğinin altını çizer.

En son kaleme aldığı otobiyografik eseri Ecce Homo dışında, önemli fikirlerini ifade ettiği son yapıtı Deccal, Alman filozofun felsefe tarihindeki yerini anlamak açısından son derece önemlidir.


 • Yazar: Friedrich Nietzsche
 • Kitabın Başlığı: Deccal: Hristiyanlığa Sövgü
 • Orijinal Başlık: Der Antichrist: Versuch einer Kritik des Christentums
 • Çeviren: R. Gözde Türker [Almanca]
 • Yayına Hazırlayan: Taşkın Takış
 • Kapak Tasarımı: Harun Ak
 • Dizi Bilgisi: Doğu Batı Yayınları - 257; Felsefe Dizisi - 70
 • Basım Bilgileri: 1. Basım / Mart 2020
 • Sayfa Sayısı: 92
 • ISBN: 978-625-7030-09-0
 • Boyutları: 13,5 x 21

ÖNSÖZ

 

Bu kitap çok az kişiye hitap eder. Belki de bu kişilerden hiçbiri henüz hayatta bile değildir. Benim Zerdüşt’ümü anlayacak olanlar da onlardır. Bugün insanların dinlediği kişilerle kendimi nasıl karıştırabilirim? Bana ait olan yarın değil öbür gündür. Kimileri ölümden sonra doğar.

Birinin beni anlaması, mutlak suretle anlaması için gereken koşullar, –işte onları çok iyi biliyorum. Ciddiyetime ve tutkuma tahammül etmek için düşünsel konularda katı bir dürüstlük göstermeniz gerekir. Dağlarda yaşamaya alışkın olmanız, politika ve halkın bencilliğiyle ilgili palavraları kendinizden aşağı görmeniz gerekir. İyice kayıtsızlaşmalı, hakikatin size faydası mı olduğunu yoksa sizin felaketiniz mi olduğunu sormamalısınız. Bugün kimsenin sormaya cüret edemediği soruları sormak için gereken güce karşı bir tutkunuz, yasak olana karşı bir cesaretiniz olmalı, labirente dalmak kaderinizde olmalı. Yedi yalnızlıktan edinilen deneyime sahip olmalısınız. Yeni müzik için yeni kulaklarınız olmalı. En uzak olanı görebilmek içinse yeni gözleriniz… Şimdiye dek dile getirilmemiş hakikatleri anlamak için yeni bir bilince sahip olmalısınız. Büyük tarzda bir ekonomiye karşı arzu duymalısınız: Güç ve heyecanı bir arada tutmalısınız. Kendinize saygı duymalı, kendinizi sevmeli, kendinize karşı tartışmasız bir şekilde özgür olmalısınız.

İşte böyle! Sadece böyle olanlar benim okurlarımdır, benim gerçek, önceden belirlenmiş okurlarım onlardır: Geri kalanlar kimin umurunda? Onlar insanlıktır yalnızca. Sizler, gücünüzle, ruhunuzun yüceliğiyle onları küçümseyip insanlığın üstünde yer almalısınız.

 

Friedrich Wilhelm Nietzsche

 

Friedrich Wilhelm Nietzsche (1844-1900)

Alman filozof, filolog ve kültür eleştirmeni. Çoğu çevrelerce Avrupa’nın en büyük düşünürü olarak kabul edilir. Yazdığı eserler zamana meydan okumuş ve 21. yüzyıl dâhil tüm zamanların en çok alıntı yapılan filozofu olmuştur. 1844 yılında Leipzig yakınlarında Röcker kasabasında dünyaya gelir. Bonn Üniversitesi’nde filoloji ve ilahiyat eğitimi alır. Henüz yirmi dört yaşındayken Basel Üniversitesi’nde klasik filoloji kürsüsüne en genç kişi olarak atanır. Gençlik yıllarında Schopenhauer ve Wagner’in etkisi altındadır. Yaşamı boyunca felsefenin daima temellerine inmeye çalışır. Belki de bu yüzden Wagner dâhil, üniversite çevreleriyle, birçok dostuyla sürekli bir gerilim içindedir. Bu kopuşun bedelini derin yalnızlığıyla ödeyecektir Nietzsche. Yaşamının ilerleyen yıllarında Basel’den aldığı emekli maaşıyla geçinen Nietzsche, sağlığına yararlı iklimleri bulmak için Fransa, İtalya ve İsviçre’de seyahat eder. Büyük yapıtlarının bir kısmını buralarda kaleme alır. Onun eserleri çağına tümden bir karşı çıkış olarak yorumlanabilir. Düşünceleri ve üslubuyla varoluşçuluktan psikanalize, sanattan felsefenin her sahasına derin izler bırakmıştır. Aforizmaları, karşıt kavramları ve ironisiyle düşünce tarihini taçlandırmıştır. Çok az düşünür, yazar ve sanatçı onun kadar özgün olmayı başarabilmiştir. Nietzsche her zaman yeniden okunmuş ve yeniden değerlendirilmiştir.

İndirimli Setler

Mircea Eliade Kitaplığı

+
+
İmgeler ve Simgeler

İmgeler ve Simgeler

%30
Mircea Eliade

119,00 TL 170,00 TL

+
+
Avustralya Dinleri

Avustralya Dinleri

%30
Mircea Eliade

112,00 TL 160,00 TL

+
Demirciler ve Simyacılar

Demirciler ve Simyacılar

%30
Mircea Eliade

119,00 TL 170,00 TL

+
Mefisto ve Erdişi

Mefisto ve Erdişi

%30
Mircea Eliade

119,00 TL 170,00 TL

+
+

İndirimli Fiyat: 979,65 TL 1.088,50 TL

Kazanç: 108,85 TL

Mevcut Seçenekler: