• Zalimlerin Ölümleri Üzerine

Zalimlerin Ölümleri Üzerine

  • 50,00 TL
  • 35,00 TL


  • Stok Durumu: Stokta var
  • 24 Saatte Kargoda

Zalimlerin Ölümleri Üzerine’nin Tanrısal İntikam çevresinde dönen hikâyesi, imparatorluğun 303-314 yıllarına dair önemli bilgiler sunar. Lactantius elli iki bölümden oluşan kitabının girişinde kendi döneminin zalimlerini anlatacağını yazmış olsa da anlatısına işkenceyle ilgili suçlamak için seçtiği Nero, Decius, Domitianus, Valerianus ve Aurelianus’a dair kısa bir özetle başlar. Eserin geri kalan kırk altı bölümü Diocletianus’un tetrarchia tasarısı, “Büyük Zulüm” süreci, imparatorun tahttan feragati, Maximianus’un feragate direnmesi, Maxentius’un imparatorluğa yükselmesi, Galerius’un hastalığı gibi olayların detaylarını ve zalimlikleri sebebiyle Tanrı’nın bu imparatorlar için hazırladığı trajik sonları içerir. Ayrıca Lactantius’un Hıristiyan bir imparatorluğun temellerini atacak olan Constantinus’un Milvius Köprüsü savaşı öncesi gördüğü rüyanın hikâyesinden bahsetmesi ve dinsel hoşgörüyü vadeden Milano Emirnamesi’nin tam metnini aktarması eserin değerini arttırmıştır.

Nihayet Constantinus’un sunduğu inanç özgürlüğü sonrasında kaleme aldığı eserde ilâhi adalete olan inancını haykıran ve zalimlerin ölümleriyle Hıristiyan zaferini kutlayan Lactantius’un sevinç çığlıkları günümüze ulaşmıştır:

Şimdi karanlık fırtınanın şiddetli hortumlarından sonra, gökyüzü sakin ve hasretle beklediğimiz ışık yeniden parladı; artık kullarının ibadetleriyle yatışmış olan Tanrı, ilâhi yardımıyla dua edenleri ıstıraplarından kurtardı ve şimdi dinsizlerin komplolarını yok ederek yas tutanların gözyaşlarını sildi… Cezaları gecikse de hak ettikleri gibi ağır oldu. Tanrı onların cezalarını hem tek bir Tanrı olduğunu hem de O’nun yargıç olarak günahkârları ve zalimleri açıkça hak ettikleri cezalara çarptırdığını büyük ve muhteşem örneklerle gelecek kuşaklar öğrensinler diye erteledi.

 

  • Latinceden Çeviren: Tuğçe Ünver
  • Tarih
  • 148 Sayfa
  • Ebat: 13,5 x 21
  • Ocak 2021
  • ISBN: 978-625-7030-47-2

İÇİNDEKİLER

 

Önsöz

Giriş

     Lucius Caecilius Firmianus Lactantius ve Eserleri

     De Mortibus Persecutorum / Zalimlerin Ölümleri Üzerine

     Eserin Amacı ve Konusu

     Eserin Anlatım Özellikleri ve Türü

     Eserin Tarihsel Bağlamı

     Eserin Tarihî Önemi

     De Mortibus Persecutorum’un Elyazması

     Çeviri Üzerine Not
 

Zalimlerin Ölümleri Üzerine

Lucius Caecilius’un Zalimlerin Ölümleri Üzerine İtirafçı Olan Donatus’a Kitabı Buradan Başlar


Kaynakça

Lucius Caecilius Firmianus Lactantius

MS 240-325 yılları arasında yaşadığı varsayılan ve Afrikalı olduğu kabul edilen Lactantius, Jerome’dan öğrendiğimize göre Arnobius’tan retorik eğitimi almıştır. Tıpkı Arnobius gibi o da öğretmenlik yapmaya başlamış, Latin diline olan hâkimiyeti sebebiyle yaklaşık 300 yılında Diocletianus tarafından retorik eğitmenliği yapması için Nicomedia’ya davet edilmiştir. Henüz Afrika’dayken Hıristiyanlığı tercih ettiği düşünülen yazar, 303 yılında patlak veren zulümle işinden ayrılmak zorunda kalmış fakat uzun yıllar sonra dostu Constantinus tarafından Caesar Crispus’un öğretmeni olarak yeniden görevlendirilmiştir. Özellikle Jerome’un onu, kendi döneminin en belâgatli adamı olarak övmesi ve üslubunu Cicero’ya benzetmesi, Lactantius’a “Hıristiyan Cicero” unvanını kazandırmıştır. Yaşamı boyunca felsefi nitelikte birkaç eser meydana getiren Lactantius, bu kez Hıristiyanlara uygulanan zulümleri içeren bir kitap kaleme almak istemiştir. Lactantius esasen çağının işkenceci imparatorlarının ölüm şekillerini anlatarak gelecek nesillere tanrısal yargının varlığını ispatlamayı amaçlamıştır.

İndirimli Setler

Yunan Roma Kitaplığı

İndirimli Fiyat: 546,20 TL 585,20 TL

Kazanç: 39,00 TL

Mevcut Seçenekler: